Chiny rozpoczynają testy swojego lotniskowca. Amerykanie patrzą z niepokojem

Chiny rozpoczęły krytyczne próby morskie swojego największego rodzimego lotniskowca. Testy mogą potrwać nawet rok, ale wprowadzenie maszyny do służby zbliża się wielkimi krokami, co może niepokoić Amerykanów.
Lotniskowiec Fujian – zdjęcie satelitarne /Fot. ChinaPower

Lotniskowiec Fujian – zdjęcie satelitarne /Fot. ChinaPower

Fujian, który był budowany przez 6 lat i został zwodowany w 2022 r., teraz wypłynął na Morze Południowochińskie, gdzie będzie przechodził testy aż do granic wytrzymałości. Według South China Morning Post (SCMP), Fujian opuścił stocznię Jiangnan w Szanghaju w środę (1 maja) o godzinie 8:00 czasu lokalnego.

Czytaj też: Nowy chiński lotniskowiec gotowy do służby. Zdjęcia satelitarne są jednoznaczne

Według anonimowego eksperta, na pokładzie lotniskowca nie ma żadnych samolotów, a podczas tej fazy testów nie będą sprawdzane katapulty energetyczne. Ćwiczenia skupią się prawdopodobnie na weryfikacji systemów zasilania, nawigacji i komunikacji.

Ruszyły kolejne testy największego chińskiego lotniskowca

Przygotowania do prób morskich poprzedziły nietypowe kontrole ruchu morskiego u ujścia rzeki Jangcy. We wtorek 30 kwietnia władze morskie wydały oficjalne zawiadomienie, w którym poinformowały, że na Morzu Wschodniochińskim w godzinach od 7:00 1 maja do 9:00 9 maja będą prowadzone “działania wojskowe”. zakaz wstępu na określony prostokątny obszar wodny.

Czytaj też: Tajwan rozpoczął budowę nowej fregaty. Będzie polować na najlepsze okręty podwodne wrogów

Od wodowania w czerwcu 2022 r. Fujian zakończył próby cumowania, prace wyposażeniowe i regulacje sprzętu. Spełnił wymagania techniczne dotyczące prób morskich i teraz przyszła na nie pora. Zanim okręt trafi do służby, muszą zostać przetestowane możliwości startu i lądowania samolotów na jego pokładzie.

Lotniskowiec Fujian wypływa w morze /Fot. Global Times

Fujian to trzeci lotniskowiec w kraju i pierwszy zbudowany według rodzimego projektu. Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) planuje zbudować sześć lotniskowców do 2035 r., co uczyni chińską marynarkę wojenną drugą co do wielkości na świecie – po USA. Warto jednak pamiętać, że zanim Fujian trafi do pełnej służby, prawdopodobnie minie jeszcze kilka lat. Dwa istniejące lotniskowce – Liaoning i Shandong – przeszły odpowiednio dziesięć i dziewięć faz testów.

Song Zhongping, były instruktor PLA, mówi:

Czas trwania okresu testowego jest trudny do przewidzenia, ponieważ zależy od początkowych prób morskich. W końcu są to wszystkie nowe systemy, łącznie z w pełni elektrycznym zintegrowanym systemem zasilania. Testy samolotów na lotniskowcu odbędą się w późniejszym czasie.

Jeśli wstępne testy wypadną pomyślnie, Fujian będzie gotowy za ok. rok do kolejnej fazy ćwiczeń, podczas której zostaną przeprowadzone dalsze testy, w tym starty samolotów z nowymi katapultami. Ministerstwo obrony Tajwanu ostrzegło, że w przypadku konfliktu zbrojnego, Fujian będzie stanowić “poważne zagrożenie” dla wyspy, którą Pekin uważa za część swojego terytorium.

Fujian dysponuje katapultami elektromagnetycznymi, z których korzysta tylko jeden lotniskowiec na świecie – USS Gerald Ford. Największą wadą chińskiego okrętu jest to, że korzysta z konwencjonalnego paliwa, które musi regularnie uzupełniać – nie jest tak samowystarczalny jak okręty atomowe. Ale nawet pomimo tego, Fujian może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa globalnego, a Amerykanie patrzą na jego testy z niepokojem.