TOP15 książek historycznych, po które warto sięgnąć

Książki historyczne to stanowczo niedoceniany gatunek literacki. Kojarzą nam się z nudnymi lekcjami historii w szkole i masą dat, których musieliśmy się uczyć na pamięć. Poznaj nowe oblicze historii, czyli książki historyczne, które warto przeczytać.
TOP15 książek  historycznych, po które warto sięgnąć

“Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń” –  Jonathan J. Moore

Jest to przewodnik po najmroczniejszych i najbardziej tajemniczych ugrupowaniach religijnych, ideologicznych i przestępczych w historii. Autor analizuje sposób myślenia ludzi, którzy dla sekty lub organizacji terrorystycznej od zarania dziejów byli w stanie porzucić bezpieczny dom rodzinny i podążać za wyznawcami obłąkańczych idei. Co kierowało templariuszami, masonerią i Himmlerem? Ta książka historyczna wszystko ci wyjaśni.  

“Seryjni mordercy II RP. Będzie wam u mnie jak w raju” – Kamil Janicki

Najlepsze książki historyczne, oprócz tego, że opowiadają o wydarzeniach z przeszłości, potrafią też wprawić w przerażenie, rozbudzić emocje i wyobraźnię. Ta książka zdecydowanie spełnia te kryteria! Kamil Janicki w swojej publikacji prezentuje nam owiane tajemnicą oblicze dwudziestolecia międzywojennego, którego twarzami są seryjni mordercy. Kim był Wampir z Łowicza? Czym zajmowała się fabrykantka aniołów? Jakich zbrodni dopuścił się Wampir z Łodzi? Dowiesz się, sięgając po tę pozycję!

“Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś ” – Jonathan J. Moore 

To książka nie tylko dla studentów medycyny i lekarzy. Przeczytasz w niej o dawnych sposobach leczenia przeróżnych chorób, których drastyczność odbiera mowę i przyprawia o zawrót głowy. Często opierały się one na przesądach, które nie miały najmniejszego sensu, za to były przyczyną ludzkiego cierpienia. Autor wyjaśnia również jak schorzenia Napoleona czy Joanny d ‘Arc wpłynęły na bieg historii. Stanowczo jest to literatura dla czytelników o stalowych nerwach. 

“Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” – Wojciech Drewniak

Wiele młodych osób powtarza, że ciekawe książki historyczne to dla nich te, które w przystępny sposób opowiadają o niedawnych wydarzeniach. I chociaż w zapowiedzi swego dzieła autor sam podkreśla, że nie jest to książka historyczna dla młodzieży, z uwagi na występowanie w niej kontrowersyjnych skrótów myślowych, to powinien sięgnąć po nią każdy, kogo interesuje codzienne życie w czasach PRL-u, o którym starsze pokolenia często rozprawiają z nutką wzruszenia. Z okazji tej premiery, Wojciecha Drewniaka posłuchać będzie można podczas wywiadu na Wirtualnych Targach Książki. 

“Krótka historia Europy. Od Peryklesa do Putina” – Simon Jenkins 

Simon Jenkins w swojej książce pełni dla nas rolę przewodnika po krętej ścieżce dziejów Europy – począwszy od starożytności, przez średniowiecze, reformacje, rewolucję francuską, I i II wojnę światową, a na współczesności kończąc. Poznamy oblicza najwybitniejszych europejskich polityków, wojskowych, przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki, a dla kontrastu – oblicza najgroźniejszych zbrodniarzy.

 

“Germanofil. Władysław Studnicki. Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą” – Piotr Zychowicz

“Germanofil” traktuje o dramacie i niejednoznacznie skomplikowanych losach Władysława Studnickiego, określanego mianem politycznego proroka, gdyż z zadziwiającą trafnością potrafił przewidywać konsekwencje niektórych wojennych decyzji. Krytykował działalność żołnierzy AK, sprzeciwiał się wszelkim sabotażom, atakom i akcji o nazwie “Burza”. Był przeciwny wybuchowi powstania warszawskiego. Uważał, że wszystkie te działania kosztują Polaków mnóstwo krwi i przynoszą więcej szkody, niż pożytku. Niemcy więzili Studnickiego na Pawiaku, a przez komunistów z kolei uważany był za wroga ludu i faszystę, przez co w konsekwencji skazali go na zapomnienie. 

“Zastrzelić, zadźgać i otruć, czyli historia morderstwa” – Jonathan J. Moore

Jest to fascynująca opowieść o dziejach morderstwa, ciągnąca się się od antyku aż do czasów współczesnych. Książka ta prezentuje najbardziej przerażające, a jednocześnie najciekawsze historie szokujących zamachów i zabójstw, a także przybliża sylwetki ich sprawców. Uświadamia również, że zbrodnicze plany jednostki mogą odcisnąć piętno na życiu milionów ludzi. 

“Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz” – Nina Majewska-Brown

W książce znajdziemy poruszającą opowieść o czasach II wojny światowej z zupełnie innej perspektywy. Autorka przybliża czytelnikom życie prywatne esesmanów. Ludzi, którzy po całym dniu dokonywania bestialskich zbrodni w obozie koncentracyjnym, po wielu godzinach katowania niewinnych więźniów, bicia kobiet i mordowania dzieci, w zakrwawionych butach wracali do domu – do zatroskanych żon i ukochanego potomstwa. Czy to możliwe, że domownicy nie znali ich bestialskiego oblicza i nic nie wiedzieli o tym jak wygląda ich codzienna praca? 

“Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie” – Agnieszka Cubała

“Kobiety ’44” to istne dzieło literackie, które przedstawia II wojnę światową i dzieje powstania warszawskiego widziane z perspektywy kobiet. Postacie takie jak Maria Dąbrowska, Hanna Brzezińska czy Beata Tyszkiewicz prezentują kobiecy punkt widzenia i opowiadają o swoich wojennych doświadczeniach, emocjach i powstańczej codzienności. 

“Krzyżowcy. Epicka historia wojen o Ziemię Świętą” – Dan Jones

Jest to historia krucjat widziana z perspektywy każdej ze stron wojny o Ziemię Świętą. Lektura ta prezentuje dzieje trwającego przez prawie 400 lat zajadłego konfliktu między chrześcijanami a wyznawcami islamu. To książka historyczna dla tych, którzy chcą poznać szerszą panoramę zdarzeń mających miejsce w dobie wojen religijnych i dowiedzieć się czegoś o ludziach, którzy faktycznie brali w nich udział.

 

“Historia Bez Cenzury” – Wojciech Drewniak 

Wojtek Drewniak to internetowy twórca, który w niekonwencjonalny sposób opowiada między innymi  o dziejach władców, romansach historycznych i licznych kontrowersjach. “Historia bez cenzury” to książka pełna humoru, idealna dla tych, którzy do tej pory historię uważali za nudę.

“Gladiatorzy z obozów śmierci” – Andrzej Fedorowicz

To nie jest typowa lektura opowiadająca o codzienności więźniów w obozie koncentracyjnym. Andrzej Fedorowicz pisze o historii światowej sławy sportowców, którzy trafili do obozu. Legendy światowego boksu stanęły na ringu, by walczyć, niejednokrotnie musząc zmierzyć się w bitwie ze swoimi oprawcami. Dla Niemców takie igrzyska stanowiły zwykłą rozrywkę. Dla więźniów natomiast była to walka o godność i honor.

“Kobiety ze słynnych polskich obrazów. Boskie, natchnione, przeklęte” – Iwona Kienzler 

Książki historyczne to nie tylko tematyka militarna. Iwona Kienzler zabiera czytelników w podróż po krainie polskiego malarstwa. Wyjaśnia warte przybliżenia, niezwykle ciekawe i często dramatyczne historie kobiet, których twarze podziwiać możemy na płótnach najsłynniejszych malarzy w historii. 

“Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” – David McCullough

David McCullough, dwukrotny zdobywca Nagrody Pulitzera, w swojej książce nakreśla dramatyczną panoramę początków Ameryki. Opowiada o losach pionierów, czyli ludzi, którzy uprawiali ziemię i zakładali miasta, dając początek znanej dziś światowej potędze gospodarczej. 

“Młot na czarownice” – Heinrich Krammer, Jacob Sprenger

Jest to jedna z najważniejszych książek traktujących o historii czarów i demonologii. Autorzy piszą o dawnych wierzeniach ludowych, które związane były z czarną magią, a także o kościelnym dogmacie herezji. Dobre książki historyczne potrafią wzbudzić w czytelnikach skrajne emocje – strach, współczucie, niezrozumienie. Ten podręcznik łowców czarownic z XV wieku w dawnych czasach stanowił istny autorytet dla demonologów. Dziś potrafi wprawić w osłupienie nawet najbardziej zagorzałych racjonalistów. Niektórzy mówią, że kiedy czytali tę książkę momentami wierzyli w to, że magia istnieje naprawdę.