Tradycyjne żarówki odejdą w zapomnienie. Czas na oświetlenie perowskitowe

Przedstawiciele uniwersytetów w Tulsie i Missouri opracowali metodę produkcji nowatorskiego oświetlenia. Wykorzystuje ona druk 3D i opiera się na perowskitach.
Tradycyjne żarówki odejdą w zapomnienie. Czas na oświetlenie perowskitowe

Wieści te idą w parze z niedawnymi doniesieniami o wycofywaniu z użycia tradycyjnych żarówek, o czym poinformowały amerykańskie władze. Członkowie zespołu badawczego użyli druku 3D, żywicy i perowskitu. Niedrogie urządzenie posłużyło im do zmieszania perowskitowych nanokryształów zdolnych do emitowania światła zielonego, żółtego i czerwonego z przezroczystą żywicą ultrafioletową. 

Czytaj też: Kup Galaxy Watch 6 Classic i odbierz pieniądze od Samsunga. Przydadzą się na świąteczne prezenty

Łącząc te elementy naukowcy utworzyli cienką warstwę przekształcającą kolor. To właśnie za jej sprawą dochodzi do konwersji światła UV w różne kolory i to z zachowaniem wysokiego stopnia stabilności. W połączeniu z diodą emitującą światło UV członkowie zespołu badawczego stworzyli źródło naturalnego białego światła. O szczegółach przeprowadzonych eksperymentów czytamy na łamach Applied Electronic Materials.

Z jednej strony perowskity zapewniają wysoką wydajność, lecz z drugiej problematyczna okazuje się ich niska stabilność. Z tego względu autorzy ostatnich badań musieli szukać sposobów na poprawę sytuacji, co powinno zaowocować możliwością wykorzystania na wiele różnych sposobów. 

W świetle ostatnich ustaleń można założyć, że tradycyjne żarówki będą w najbliższym czasie wycofywane z użytku na rzecz oświetlenia półprzewodnikowego

W tym przypadku największe nadzieje wiąże się z oświetleniem półprzewodnikowym, w którym w miejsce żarników elektrycznych stosuje się półprzewodnikowe diody elektroluminescencyjne (LED), organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED) lub polimerowe diody elektroluminescencyjne (PLED), plazmę bądź gaz. 

Jak wyjaśnia Peifen Zhu z Uniwersytetu Missouri, dzięki temu, że druk 3D jest niedrogi, pozwala to na znaczną redukcję kosztów związanych z produkcją takich elementów. Ma to zaowocować realizacją scenariusza, w którym dochodzi do masowej produkcji energooszczędnego oświetlenia cechującego się wysokim stopniem niezawodności. 

Czytaj też: Najwyższa na świecie wydajność. Fotowoltaika od producenta elektroniki bije konkurencję na głowę

Perowskity zyskały w ostatnich latach popularność wynikającą między innymi z wykorzystywania ich na potrzeby produkcji paneli fotowoltaicznych. Te perowskitowe stanowią kuszącą alternatywę dla krzemowych, a coraz częściej łączy się obie te technologie w formie ogniw tandemowych. Poza fotowoltaiką krzem ma wiele innych zastosowań, a powyższe ustalenia pokazują, że w przypadku perowskitów może być podobnie.