Trójoki drapieżnik zamieszkiwał Ziemię na długo przed człowiekiem. Wyglądał jak z horroru

Pierwsze hominidy pojawiły się na naszej planecie około 7 milionów lat temu. Tak przynajmniej można wywnioskować na podstawie odnalezionych skamieniałości. Historia życia na Ziemi jest jednak nieporównywalnie dłuższa. Odkrycie dokonane na terenie Kolumbii Brytyjskiej jest ponad dwukrotnie starsze od dinozaurów pokroju Nyasasaurusa
Trójoki drapieżnik zamieszkiwał Ziemię na długo przed człowiekiem. Wyglądał jak z horroru

Dzięki wysiłkom paleontologów dowiedzieliśmy się imponująco wiele na temat anatomii tego zagadkowego stworzenia. Wyciągnięte wnioski zostały zaprezentowane na łamach Royal Society Open Science. Autorzy publikacji wyjaśniają, iż chodzi o gatunek sprzed 500 milionów lat. 

Czytaj też: A to zaskoczenie. Gigantyczne góry skrywają się głęboko pod lodem Antarktydy

W czasach, gdy ziemskie ekosystemy tak bardzo różniły się od współczesnych, w wodach wokół Kolumbii Brytyjskiej polowało zwierzę posiadające troje oczu, kolczaste ramiona i otwór gębowy wypełniony zębami. Naukowcy przypisali je do nieznanego wcześniej gatunku Mosura fentoni. I choć mówimy o drapieżniku o wyjątkowo osobliwej budowie (delikatnie mówiąc) to biorąc pod uwagę jego rozmiary w historii Ziemi dałoby się znaleźć pokaźne grono groźniejszych zwierząt.

Skamieniałość znaleziona na terenie Kolumbii Brytyjskiej należy do drapieżnika z gatunku M. fentoni, który zamieszkiwał Ziemię około 500 milionów lat temu

Badacze zajmujący się sprawą sugerują bowiem, iż przedstawiciele tego gatunku pod względem wielkości przypominali… palca wskazującego. M. fentoni należał do wymarłego rzędu stawonogów znanego jako Radiodonta. Ten odegrał bardzo istotną rolę w ewolucji życia na Ziemi, ponieważ obejmował zarówno sporych rozmiarów drapieżniki, jak i zdecydowanie mniejsze organizmy zajmujące się filtrowaniem wody w poszukiwaniu pożywienia.

Trójokie zwierzę wyposażone w kolczaste ramiona znajdowało się na terenie jednego z najbardziej znanych stanowisk paleontologicznych na świecie. Znane jako łupki z Burgess, stanowi formację zlokalizowaną w Kanadzie i było źródłem wielu przełomowych odkryć. Dla naukowców to w zasadzie bezcenny teren dostarczający kluczowych informacji na temat życia morskiego występującego na Ziemi na przestrzeni setek milionów lat.

Znaleziska związane z opisywanym gatunkiem miały miejsce od 1975 roku: do 2022 udało się zidentyfikować 61 skamieniałości powiązanych z M. fentoni. Badania poświęcone temu zadziwiającemu zwierzęciu są cenne nie tylko dlatego, że przybliżają nam anatomię organizmu wyglądającego tak, jakby wymyślił go scenarzysta horroru. Dostarczają też informacji o kluczowym etapie, na którym pierwsze stawonogi rozdzieliły się na współczesne grupy.

Czytaj też: Potężne drapieżniki siały postrach nawet wśród dinozaurów. Ich potomkowie wciąż zamieszkują Ziemię

Co ciekawe, paleontolodzy określają ten gatunek mianem ćmy morskiej. Jaki w tym sens? Ano taki, że mówimy o zwierzęciu daleko spokrewnionym z ćmami, pająkami czy krabami. Z punktu widzenia ewolucji widać na tym przykładzie, jak zaskakująco rozwinięte były wczesne stawonogi. Troje oczu i szereg innych cech anatomicznych sprawiały, że gdyby M. fentoni osiągał większe gabaryty, to bez wątpienia byłby jednym z najbardziej przerażających drapieżników zamieszkujących naszą planetę od zarania dziejów.

Wyróżniającą cechą tych zwierząt było coś przypominającego odwłok podzielony na wiele segmentów. Zlokalizowane tam skrzela oraz ogólna budowa pokazują, że zaszła ewolucja konwergentna dotycząca zarówno wspomnianego gatunku, jak i zwierząt pokroju krabów czy stonóg. Poza tym, drapieżnik sprzed 500 milionów lat miał zadziwiający układ krążenia, w którym serce pompowało krew do dużych wewnętrznych jam ciała. Czy potrzeba więcej argumentów, by utwierdzić się w przekonaniu, że M. fentoni to wyjątkowo dziwaczne zwierzę?