Odnaleźli 1000-letnią twarz w polskim jeziorze. Sensacja w Wielkopolsce

Historia rodem z filmu rozegrała się na terenie województwa wielkopolskiego. W wodach jeziora Lednica odnaleziono wyrzeźbioną w drewnie twarz, której pochodzenie sięga czasów średniowiecza.
Odnaleźli 1000-letnią twarz w polskim jeziorze. Sensacja w Wielkopolsce

Zainteresowanie archeologów tymi terenami nie jest przypadkowe, ponieważ mówimy o miejscu istnienia dawnego grodu utworzonego przez pierwszych Piastów. W związku z tym naukowcy szukają tam dowodów, które pozwoliłyby im lepiej zrozumieć okoliczności, w jakich rozwijała się polska państwowość. 

Czytaj też: Archeolodzy odnaleźli pozostałości po dziwnym rytuale. Pochodzą z epoki brązu

Tytułowe znalezisko miało miejsce w ubiegłym roku, ale dopiero niedawno związani z nim eksperci podzielili się tą informacją. W międzyczasie odbyły się badania poświęcone obiektowi wydobytemu z dna lokalnego zbiornika. Artefakt ten ma postać dębowej belki o długości wynoszącej około 130 centymetrów. Jej średnica wynosi natomiast kilkanaście centymetrów.

Oczywiście nie sama belka wywołała sensację, lecz to, co można dostrzec na jej powierzchni. Chodzi o przedstawienie ludzkiej twarzy, które prezentuje się nieco niepokojąco – szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę datowanie sięgające około tysiąca lat wstecz. Owalna twarz wyrzeźbiona przez anonimowego człowieka ma wymiary wynoszące 13,5 na 10 centymetrów. 

Z wypowiedzi prof. UMKA, Andrzeja Pydyna, wynika, że prace archeologiczne obejmujące rejon piastowskiego grodu na Ostrowie Lednickim są prowadzone od ponad 40 lat. Stanowią najdłuższy tego rodzaju projekt mający miejsce na terenie naszego kraju i regularnie przynoszą nowe informacje na temat dawnych mieszkańców tej okolicy. Przed czterema laty udało się na przykład zidentyfikować pozostałości umocnień i wałów obronnych.

Jezioro Lednica i jego okolice są powiązane z grodem założonym przez pierwszych Piastów. Niedawno archeolodzy odnaleźli tam twarz wyrzeźbioną na powierzchni dębowej belki

Jednym z artefaktów wydobytych z wód jeziora okazała się opisywana drewniana belka z widoczną twarzą. Ta jest zdaniem naukowców elementem dawnych wierzeń: być może umieszczenie jej na drewnianej powierzchni miało na celu ochronę mieszkańców grodu. Znalezisko jest tym cenniejsze, że mówimy o wyjątkowej rzadkości podobnych odkryć. W oparciu o badania dendrochronologiczne archeolodzy stwierdzili, że drzewo wykorzystane do stworzenia belki zostało ścięte w okolicach 967 roku.

Czytaj też: Odnaleźli prehistoryczny kurhan w nienaruszonym stanie. W środku znajdował się gigantyczny szkielet

Mówimy więc o okresie pokrywającym się z czasem przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Nie wiadomo, czyją dokładnie twarz miała przedstawiać drewniana rzeźba, lecz badacze sugerują, jakoby chodziło o postać ze świata duchowego. Być może dla ówczesnych Słowian tego typu twory były bardziej powszechne, niż moglibyśmy przypuszczać na podstawie dokonanych do tej pory odkryć. 

Jedna z teorii odnosi się do scenariusza, w którym artysta odpowiedzialny za tę rzeźbę zobrazował wierzenia poświęcone istotom zamieszkującym wody jeziora Lednica. Niewykluczone, iż podobnych artefaktów było tam więcej, lecz nie przetrwały do czasów współczesnych ze względu na rozkład drewnianych elementów. Kto wie, być może uda się zlokalizować inne rzeźby, które ujawnią tajemnice pierwszych Piastów. Dotychczas zebrane informacje można znaleźć w serwisie Nauka w Polsce.