Twoja klisza z Powstania

„Twoja klisza z Powstania” to połączenie gry miejskiej z fotografią cyfrową. W niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób chcemy przybliżyć powstańczą rzeczywistość. 9 sierpnia w Warszawie odbędzie się wielkie widowisko. W przestrzeni miejskiej odegrane zostaną sceny z życia Powstania. Uczestnicy gry wciągnięci zostaną w zagadkową fabułę – z aparatami w ręku wcielą się w role powstańczych fotoreporterów…

Projekt „Twoja klisza z Powstania” towarzyszy obchodom 64. rocznicy  Powstania Warszawskiego. Celem „Kliszy” jest ożywienie przestrzeni miejskiej i przywołanie zdarzeń powstańczej Warszawy. Pierwsza edycja projektu odbyła się w sierpniu 2007 roku. Do gry zgłosiło się wtedy 800 osób. W tym roku organizatorzy przygotowali nową trasę i nowe pomysły, które jednak będą tajemnicą do momentu rozpoczęcia gry.

„Klisza” skierowana jest do wszystkich –młodzieży, rodzin z dziećmi i profesjonalnych fotografów.  Uczestnicy akcji współtworzą grę, a wszystko czego potrzebują to aparat fotograficzny – nawet taki z telefonu komórkowego i długopis. W wyznaczonym czasie muszą dotrzeć do określonych miejsc. Ich zadaniem jest uchwycenie w obiektywie scen z życia powstańców warszawskich. Ważnym elementem akcji jest zaskoczenie. Część zdarzeń będzie improwizowana. W zeszłym roku spontanicznie powstał inscenizowany pożar budynku PAST-y. Co wydarzy się podczas tegorocznej edycji gry? Po jakich terenach będą poruszać się uczestnicy akcji? Czy Tamką będą jeździły czołgi? A może Pałac Kultury zamieni się w pole walki? Wszelkie niewiadome staną się jasne już 9 sierpnia.

Integralną częścią projektu jest konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane podczas gry. Wszyscy uczestnicy mają możliwość zamieszczenia swoich zdjęć na stronie internetowej oraz wzięcia w nim udziału.

Szczegółowe informacje i materiały z zeszłorocznej edycji gry znajdują się na stronie: www.klisza.1944.pl. Tu także mogą zalogować się chętni do udziału w grze, którzy otrzymają wskazówki dotyczące akcji. Ilość miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. h.k.