Twórcy filmu „Twój Vincent” zanimują „Chłopów” Reymonta. Każda klatka będzie ręcznie malowanym obrazem

Ponad 50 malarzy stworzy ok. 72 tys. obrazów – wszystko w ramach prac nad filmem Doroty Kobieli opartym na noblowskiej powieści „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta. W projekt zaangażowany jest dyrektor artystyczny magazynu Focus.
Twórcy filmu „Twój Vincent” zanimują „Chłopów” Reymonta. Każda klatka będzie ręcznie malowanym obrazem

Twórcy nominowanej do Oscara produkcji „Twój Vincent” – Dorota Kobiela i Hugh Welchman – pracują nad kolejnym tytułem. „Chłopi” zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej. W pierwszym etapie zostaną nagrane sceny z udziałem aktorów. W rolę Jagny wcieli się Kamila Urzędowska, jako Borynę zobaczymy Mirosława Bakę (Boryna). Na ekranie pojawią się również Sonia Mietelica (Hanka), Robert Gulaczyk (Antek) oraz Ewa Kasprzyk (Dominikowa) i Andrzej Konopka (Wójt). Twórcy przewidują ok. 36 dni zdjęciowych.

Następnie każda klatka zostanie ręcznie namalowana jako obraz olejny – łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. – By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie – wyjaśnia Tomasz Wochniak, producent liniowy studia BreakThru Films.

Obrazy będą inspirowane malarstwem okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak: Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.  Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych będziemy śledzić losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. 

Zobacz zwiastun:

Skąd ten temat? Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile. – opowiada Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka filmu. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

W produkcji „Chłopów” uczestniczy dyrektor artystyczny magazynu – Michał Janicki. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprojektował logo i sposób jego animowania oraz liternictwo. Obecnie projektuje wycinanki – stylizowane na wycinankach łowickich, które też będą miały swoją rolę w tym filmie – jaką na razie nie możemy zdradzić.

– Przyjaźnimy się z Dorotą od liceum, więc to nie jest nasza pierwsza współpraca. Również przy filmie „Twój Vincent” miałem przyjemność uczestniczyć na etapie tworzenia trailera i pierwszych testów malarskich. Ponieważ większość prac odbywała się w Gdańsku, a ja stacjonuję w Warszawie, musiałem przerobić mieszkanie na pracownię. Na potrzeby zwiastuna w domowych warunkach namalowałem dwie sceny  – wspomina Janicki.

Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.

Ostatnia produkcja studia BreakThruTwój Vincent” – zdobyła liczne nagrody na festiwalach filmowych, w tym dla najlepszego filmu animowanego w ocenie Europejskiej Akademii Filmowej. Była również nominowana do Oscara, nagrody BAFTA oraz Złotego Globu jako najlepszy film animowany.