Tygrys vs. niedźwiedź. Takiego spotkania nikt się nie spodziewał

Osoby odwiedzające rezerwat tygrysów w Indiach niedawno nagrali niecodzienne spotkanie, które zapamiętają do końca życia. Na drodze samicy stanął niedźwiedź, który w ostatniej chwili zdecydował, że nie warto walczyć.
Tygrys spotkał niedźwiedzia w rezerwacie przyrody Pilibhit /Fot. Jitender Govindani

Tygrys spotkał niedźwiedzia w rezerwacie przyrody Pilibhit /Fot. Jitender Govindani

Odwiedzający rezerwat przyrody Pilibhit w północnych Indiach byli świadkami rzadkiego zdarzenia, podczas którego niedźwiedź i tygrysica stanęli naprzeciw siebie, co niemal przerodziło się w prawdziwą walkę. Scenę udało się nagrać i umieścić na serwisie X.

Niedźwiedź spotkał tygrysa, ale się go przestraszył

Do zdarzenia doszło w kwietniu w rezerwacie Pilibhit, obszarze chronionym w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Turyści podziwiający przyrodę sfilmowali tygrysicę (Panthera tigris) przechadzającą się drogą gruntową, naprzeciwko której stanął nagle niedźwiedź – prawdopodobnie wargacz leniwy (Melursus ursinus).

Czytaj też: Tygrysica upolowała krokodyla, teraz rodzina ma ucztę. Niesamowite nagranie

Niedźwiedź przechodzi przez drogę i znika za wysoką trawą, a tygrysica cały czas go obserwuje. Chwilę później niedźwiedź pojawia się ponownie i przypiera atak na tygrysicę. Ta nie atakuje, tylko staje nieruchomo przyglądając się nietypowemu napastnikowi. Po kilku sekundach, gdy dwa drapieżniki są w bliskiej odległości, niedźwiedź wycofuje się między drzewa.

Dr Tara Pirie, specjalistka od ekologii i ochrony przyrody na University of Surrey, mówi:

Drapieżniki szczytowe zazwyczaj darzą się wzajemnym szacunkiem, zwłaszcza jeśli są podobnej wielkości. Tygrys poświęcił czas na obserwowanie niedźwiedzia, prawdopodobnie oceniając go, aby dowiedzieć się o nim więcej. Niedźwiedź nie wykazał szczególnie agresywnej postawy na nagraniu, więc tygrys musiał uznać, że jest wystarczająco duży, aby sobie poradzić z tą sytuacją.

W tym przypadku tygrysica mogła być szczególnie niechętna do walki, ponieważ karmiła troje młodych w chwili starcia i nie mogła sobie pozwolić na “żadne obrażenia”. Niedźwiedź również nie był chętny do walki i wykazywał agresję tylko po to, aby pokazać swoją gotowość do walki, gdyby został sprowokowany.

Wcześniej inna tygrysica i jej młode zaczaiły się i zabiły krokodyla w Parku Narodowym Ranthambore w północno-zachodnim indyjskim stanie Radżastan. Na nagraniu wideo nakręconym przez zwiedzających widać, jak cztery tygrysy zajadają się ciałem krokodyla.