Tysiące monet na buddyjskim stanowisku archeologicznym. Naukowcy zwrócili uwagę na umieszczone na nich symbole

3730 monet doliczyli się archeolodzy działający na terenie stanowiska archeologicznego Phanigiri. Jak wykazały bardziej szczegółowe analizy, chodzi o pamiątki z okresu panowania dynastii Ikshvaku. 
Tysiące monet na buddyjskim stanowisku archeologicznym. Naukowcy zwrócili uwagę na umieszczone na nich symbole

Tę ostatnią określano też mianem dynastii Słońca, a jej przedstawicieli nazywano Potomkami Słońca. Ikshvaku rządziła regionem Andhra, deltą rzeki Kryszna i rzeką Godawari na wschodnim wybrzeżu. Władcy z tej dynastii urzędowali w stolicy znanej jako Dharanikota, a współcześnie nazywanej Amaravati. 

Czytaj też: Setki przedmiotów w 3000-letnim grobowcu! Archeologiczne bogactwo w dalekiej krainie

Wykopaliska odbywały się na stanowisku w Phanigiri, które dawniej pełniło funkcję kompleksu buddyjskiego. To właśnie tam archeolodzy wydobyli gliniany garnek zawierający ogromną ilość monet. Ołowiane artefakty, których – jak się z czasem okazało – wydobyto w liczbie 3730, przykuwają wzrok nie tylko z tego powodu.

Ważnym aspektem dokonanego znaleziska jest bowiem fakt, że chodzi o monety zawierające wizerunek słonia z jednej strony i symbol znany jako Ujjain. Nazwa ta odnosi się do miasta, w którym wydobyto ogromne ilości monet, a gdy podobne znaleziska się powtarzają, to archeolodzy zestawiają je z tymi z Ujjain. Charakterystyczny symbol umieszczony na tych monetach mógł zdaniem badaczy oznaczać skrzyżowanie czterech dróg prowadzących do Ujjain, czyli miasta będącego istotnym ośrodkiem handlowym.

Monety znalezione przez archeologów pochodzą z III-IV wieku. Z jednej strony zawierają wizerunki słoni, a z drugiej tzw. symbol Ujjain

I choć rzeczony symbol był używany za panowania różnych dynastii i w różnych częściach kraju, to te konkretne monety pochodzą z III-IV wieku. Biorąc pod uwagę bardziej religijne wyjaśnienie, archeolodzy sugerują, że być może chodzi o odniesienie do czterech świątyń Pana Śiwy. Byłoby to sensowne, biorąc pod uwagę powszechność symbolu. 

Czytaj też: Niebywała proteza znaleziona w Polsce. Ma setki lat!

Poza monetami archeolodzy odnaleźli też koraliki wykonane z kamienia i szkła, wapienne rzeźby czy pozostałości bransoletek wykonanych z muszli. Fragmenty ceramiki także znalazły się na liście odkryć, a być może najbardziej nietypowe okazało się… kółko od wózka będącego dziecięcą zabawką. Jak widać, wyniki wykopalisk potrafią być naprawdę zaskakujące.