Za naszą granicą znaleziono stary cmentarz. Pochowane na nim osoby posiadają bardzo dziwne przedmioty

Przedmioty grobowe miały zazwyczaj na celu pomagać zmarłym w kolejnym życiu, ale w przypadku pochówków odnalezionych na terenie Ukrainy trudno zrozumieć, jakie zastosowanie miały mieć te obiekty.
Za naszą granicą znaleziono stary cmentarz. Pochowane na nim osoby posiadają bardzo dziwne przedmioty

Cmentarz, o którym mowa, ma około tysiąca lat i znajduje się 80 kilometrów od Kijowa. Poza ludzkimi szczątkami, na jego terenie zlokalizowano broń, biżuterię oraz… wiadra ustawione u stóp pochowanych osób. Dodajmy do tego pierścienie ułożone na wysokości szyi, a uzyskamy zadziwiający obraz pochówków sprzed wielu wieków.

Czytaj też: Miał być hiszpański mnich, a okazało się, że to ktoś zupełnie inny. Zaskakująca tożsamość zmarłego człowieka wreszcie ujawniona

Pochodzący z XI wieku cmentarz zawiera co najmniej 107 grobów, przy czym większość ciał umieszczono tam w drewnianych trumnach. Badaniami w tej sprawie zajął się zespół, na czele któego stanęli Wsiewołod Iwakin i Wiaczesław Baranow. Przeprowadzone przez nich wykopaliska doprowadziły do znalezienia ciał kobiet i mężczyzn. Ci drudzy zostali wysłani w ostatnią podróż z bronią w postaci toporów, grotów włóczni i mieczy.

W przypadku kobiet dało się natomiast zauważyć pozostałości pierścieni umieszczonych na ich szyjach. Co istotne, takie przedmioty były zarezerwowane wyłącznie dla jednej płci. W odniesieniu do obu stosowano natomiast drewniane wiadra stawiane u stóp. Tego typu zwyczaje były kultywowane także na innych okolicznych cmentarzach, dlatego można założyć, że stanowiły one część niezidentyfikowanego jeszcze rytuału.

Cmentarz znaleziony niedaleko Kijowa ma około tysiąca lat. Do tej pory na jego terenie zidentyfikowano ponad sto grobów

Znalezisk niedaleko stolicy Ukrainy było nawet więcej. Poza samymi grobami, uczestnicy wykopalisk natknęli się też na kamienny ołtarz, bransoletki, koraliki i pozostałości produktów spożywczych składanych w formie rytualnych ofiar. Takie podarunki obejmowały między innymi kurze kości czy skorupki jaj. Nie jest jasne, czy ołtarz wykorzystywano do odprawiania obrzędów pogańskich czy też chrześcijańskich. Nie można przecież wykluczyć, że chodziło zarówno o jedne, jak i drugie. 

Czytaj też: Ma dwanaście ścian i niezrozumiałe przeznaczenie. Archeolodzy znaleźli kolejny tajemniczy obiekt

Chrzest Rusi Kijowskiej, a zarazem powstanie ukraińskiej i rosyjskiej państwowości, nastąpił w 988 roku. W ceremonii wziął udział ruski książę Włodzimierz Wielki, który został kanonizowany w XII wieku. Po chrzcie doszło natomiast do jego ślubu z Anną, siostrą cesarza bizantyjskiego Bazylego II.