Ułóż z Google wirtualną kostkę Rubika!

Wirtualna wersja kostki Rubika to pomysł Google na to, jak uczcić 40. rocznicę wynalezienia kultowej zabawki.

Słynna kostka Rubika, źródło zaangażowania, umysłowej zabawy, ale także ciężkich frustracji oficjalnie kończy dzisiaj 40 lat. Do maja 1980 roku była znana wyłącznie na terenie Węgier. W 1974 roku wynalazł ją węgierski architekt Ernő Rubik, któremu ułożenie zabawki po raz pierwszy zajęło cały miesiąc!

40. rocznica powstania kostki Rubika to okazja dla Google, by za pomocą Google Doodle przypomnieć o niej na swojej stronie głównej. Użytkownicy mogą bawić się kostką, klikając myszką w poszczególne kwadraty i rogi, i obracać poszczególne warstwy w wybranej płaszczyźnie.

Zabawa kostką Rubika polega na ułożeniu kwadratów w taki sposób, by na każdej ściance wszystkie były w jednym kolorze. Kostka składa się z 27 sześcianów i przegubu, dzięki któremu można obracać warstwy wokół osi. Liczba kombinacji wszystkich ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony.

Kostka Rubika od początku wzbudzała wiele emocji. Obecnie znanych jest kilka oficjalnych technik układania jej. Od lat 70. ubiegłego wieku zastanawiano się nad tym, jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do rozwiązania zagadki. Od 1995 było wiadomo, że optymalna liczba ruchów waha się w przedziale od 19 do 29. W 2010 zespół matematyków wykorzystał serwery Google i udowodnił, że kluczową liczbą dla kostki Rubika jest 20. Każde ułożenie można bowiem rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach, choć najczęściej można to już zrobić, zamykając się w przedziale od 15 do 19 ruchów.