Najpotężniejszy humanoidalny robot na świecie. Niestraszny mu solidny kopniak

Chińska firma Unitree twierdzi, że ich ulepszony humanoidalny robot zapewnia najwyższy poziom prędkości, mocy, zwrotności i elastyczności. Najważniejsze jest to, co potrafi znieść – nie wytrąci go z równowagi nawet solidny kopniak.
Unitree H1 robot /Fot. YouTube

Unitree H1 robot /Fot. YouTube

Firma Unitree Robotics, zlokalizowana w Hangzhou, na obrzeżach Szanghaju, została założona w 2017 r. Misją firmy jest demokratyzacja humanoidalnych robotów, dążąc do tego, aby były one tak rozpowszechnione i opłacalne, jak współczesne smartfony i drony.

Czytaj też: Oto Phoenix, pierwszy tak zaawansowany humanoidalny robot, który poradzi sobie z różnymi pracami

Ich model H1 został okrzyknięty “najpotężniejszym na świecie humanoidalnym robotem ogólnego przeznaczenia”, dzięki zaawansowanemu układowi napędowemu, który zapewnia “najwyższy poziom prędkości, mocy, zwrotności i elastyczności”. Co to właściwie oznacza?

Robot H1 oprze się nawet silnemu kopniakowi

Robot H1 firmy ma wysokość 1,8 m, waży ok. 47 kg i zawiera autorski silnik przegubowy o wysokim momencie obrotowym oraz przekładnię firmy Unitree. Jest również wyposażony w akumulator 15 Ah o pojemności 0,863 kWh, a pod względem widzenia ma czujnik 3D LiDAR oraz kamerę do głębokich nagrań. Stawy w nogach H1 oferują 5 stopni swobody, podczas gdy ramiona mają 4 stopnie swobody. Wstępne zdjęcia robota ujawniają brak dłoni, zamiast nich widać wyściełaną wypustkę na końcu ramienia, ale niewykluczone, że w końcu się pojawią, bo projekt jest stale rozwijany.

Czytaj też: Zatarli granicę między ludźmi a sztuczną inteligencją. Efekt? Pierwszy taki robot na świecie

H1 porusza się z prędkością porównywalną do człowieka, wynoszącą 5,6 km/h. W filmie promocyjnym inżynier z Unitree próbuje zakłócić ruch H1, kopiąc go podczas przechadzki ulicą. Wysiłki te okazują się jednak daremne, gdyż robot konsekwentnie odzyskuje równowagę przy każdym kopniaku. To niesamowite osiągnięcie, bo roboty humanoidalne zazwyczaj były podatne na takie działania.

Dzięki maksymalnemu momentowi obrotowemu na kolanach wynoszącemu 360 Nm, robot Unitree H1 wykazuje zdolność autonomicznego chodzenia i biegania w wymagającym terenie i skomplikowanym środowisku. Według firmy jego wszechstronność rozszerza jego zastosowanie w różnych branżach, usługach i zastosowaniach.

Firma zacznie dostarczanie robotów H1 do klientów już w pierwszym kwartale 2024 r. Na oficjalnej stronie internetowej można znaleźć informację, jak zamówić robota na pierwsze półrocze przyszłego roku. Przewidywany przedział cenowy za I półrocze wynosi ok. 150 tys. dolarów.