Upały wracają. Kulminacja w czwartek. Jak nie dopuścić do przegrzania?

Upały znów nas dopadną. Temperatura w najbliższych dniach może dojść nawet do 36 st. C. Najbardziej upalnie będzie w centrum i na południu Polski – ostrzega IMGW i wydaje ostrzeżenia dla trzech województw.

Najwyższą temperaturę odczujemy w czwartek. Wtedy słupki rtęci wskażą 36 stopni Celcjusza na południu Polski. Tu w województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia. Obowiązywać będą od jutra od godz. 14 do piątku do godz. 19.30. 

W pozostałych częściach kraju temperatura wyniesie od 24 stopni do 32 w centrum. Prawie wszędzie możliwe będą przelotne opady deszczu i burze. Wszystko z powodu ciepłej fali powietrza, która pochodzi z północnej Afryki i przedostała się do Europy dzięki sprzyjającej cyrkulacji powietrza.

A my przypominamy, jak się chronić przez tropikalną pogodą.

Ludzkie ciało bez przerwy wytwarza energię cieplną. Jest to produkt uboczny naszego metabolizmu. Temperatura, jaką utrzymuje organizm jest optymalna dla przebiegu reakcji chemicznych w komórkach. Gdy temperatura otoczenia zaczyna przekraczać temperaturę ciała, może dojść do przegrzania, a pozbycie się nadmiaru ciepła z ciała staje się trudniejsze niż zazwyczaj. 

  • Nie walcz z poceniem się! Pocenie pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała, dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy nie utrudniali ciału tego procesu. Podobnie działa spryskiwanie skóry wodą lub przecieranie wilgotnymi ręcznikami. Pocimy się także, aby wydalić szkodliwe substancje (m.in. amoniak i kwas moczowy) oraz elektrolity (sole sodu, wapnia, potasu i magnezu). Im wyższa jest temperatura otoczenia, tym więcej wydalamy wody, dzięki czemu nasz organizm w naturalny sposób się ochładza. Parujący pot oddaje temperaturę otoczeniu i zapobiega przegrzaniu. [CZYTAJ WIĘCEJ: Po co się pocimy?]
  • Nawadniaj organizm. Ciało, które się poci, traci większe ilości wody i soli mineralnych. Niedobory można uzupełniać pijąc napoje izotoniczne, soki owocowe, warzywne i herbatę. Warto, byśmy jednocześnie unikali cukru i alkoholu, które zatrzymują wodę w organizmie. W upalne dni można zastosować starą żeglarską metodę i wypić gorącą herbatę z … solą. Taki napój nie obniży sztucznie temperatury organizmu, a jednocześnie pozwoli uzupełnić niedobory soli mineralnych. [CZYTAJ WIĘCEJ: Cenne są sok pomidorowy i arbuz]
  • W mieszkaniu warto zasłonić okna i rozstawić naczynia z wodą. Dzięki parowaniu wody, powietrze w naszym otoczeniu będzie przyjemnie chłodne.
  • Aktywność fizyczną zostaw na później. W szczególnie upalne dni ruch warto ograniczyć do minimum i skupić się na przebywaniu w zacienionych, a najlepiej klimatyzowanych pomieszczeniach.
  • Noś przewiewną, bawełnianą odzież. Latem najlepiej unikać obcisłych strojów z nienaturalnych tkanin. Ubrania z bawełny powodują, że ciało się nie przegrzewa i może “oddychać”.

Czytaj więcej: