Cicha wojna, o której się nie słyszy. Lotnictwo USA dostało nowy sprzęt do jej opanowania

Lotnictwo USA doczekało się dostawy pierwszego ultranowoczesnego sprzętu, który zredefiniuje to, jak w praktyce prowadzona jest cicha wojna, sprowadzająca się do technologicznej dominacji.
Cicha wojna, o której się nie słyszy. Lotnictwo USA dostało nowy sprzęt do jej opanowania

Siły powietrzne USA otrzymały pierwszy samolot EC-37B

Podczas regularnej wojny strony konfliktu rywalizują nie tylko na polu bitwy ostrą amunicją, czego skutki widać, jak na dłoni. W rzeczywistości zwykle, zanim w ogóle dojdzie do pierwszego wystrzału, działania wojskowe są w toku od dłuższego czasu i sprowadzają się do walki elektronicznej. Walki, którą lotnictwo USA chce opanować do perfekcji, a to za sprawą nowego sprzętu w postaci samolotów stworzonych od podstaw do walki elektronicznej, bo EC-37B Compass Call.

Czytaj też: Lotnictwo USA będzie jeszcze potężniejsze. Ten nowy pocisk to niszczyciel nie do zatrzymania

Czułe radary, broń energetyczna, pociski dalekiego zasięgu, technologia stealth – wszystko to sprawia, że zamiast wysyłać myśliwce do bezpośredniej walki powietrznej na nacierającą eskadrę wrogich samolotów i ryzykować życie pilotów, na takie zagrożenie można odpowiedzieć znacznie subtelniej. Aktualnie kilka pocisków przeciwlotniczych wystrzelonych z lądu lub samych myśliwców ze znacznej odległości jest w stanie zażegnać całkowicie zagrożenie, ale żeby móc dokonywać takich operacji i mieć na nie odpowiednio wysoką odporność, dane wojsko musi opanować walkę elektroniczną do perfekcji.

Czytaj też: Cel? Rewolucja. Z tą bronią lotnictwo USA będzie niezwyciężone

W przypadku lotnictwa USA część tych wysiłków sprowadza się do zamówienia dziesięciu samolotów do walki elektronicznej EC-37B Compas Call. Ostatnio amerykańskie siły powietrzne otrzymały pierwszy zamówiony egzemplarz tego dzieła, które zostało opracowane wspólnie przez BAE Systems i L3Harris Technologies. Teraz ten samolot zostanie poddany formalnym testom rozwojowym i operacyjnym, stanowiąc istne świadectwo poświęcenia tej gałęzi wojska USA co do aktualizacji zdolności prowadzenia wojny elektronicznej, która była częścią ich arsenału obronnego przez ponad cztery dekady.

Czytaj też: Te zdjęcia musisz obejrzeć. Elitarny samolot szpiegowski USA doczekał się wyjątkowej sesji

Ten samolot powstał poprzez połączenie odrzutowca biznesowego Gulfstream G550 z zestawem misji EC-130H Compass Call, dając życie EC-37B. Podczas gdy samolot odrzutowy zyskał wiele na poletku prędkości, wytrzymałości oraz zdolności operacyjnych względem swojego poprzednika, zintegrowany w nim nowoczesny system do wojny elektronicznej jest jeszcze potężniejszy. Został zaprojektowany do zakłócania komunikacji, radarów i systemów nawigacyjnych, a ponadto tłumi obronę przeciwnika w powietrzu, przerywając kluczową transmisję danych między przeciwnikami, ich systemami broni i sieciami dowodzenia i kontroli.