W krainie słoni

Czy podziwianie słoni może stać się atrakcją turystyczną? Na przykładzie Sri Lanki można śmiało stwierdzić, że tak.

To właśnie słonie sprawiły, że to niewielkie państwo azjatyckie stało się częstym celem wycieczek z całego świata. W których miejscach można je podziwiać?

Rzeka Ma Oya – kąpielisko dla słoni

Ta rzeka znana jest ze słynnych kąpieli, na które przybywają słonie. Płytka, za to rozległa rzeka jest na nich idealnym miejscem. Zwierzęta przybywają tu całymi stadami, a po wejściu do wody dzielą się na mniejsze grupy. Polewają się wodą, brodzą po niej i czerpią przyjemność z możliwości schłodzenia swych ciał. Ich radość udziela się szybko podziwiającym wodne harce turystom, dla których możliwość podziwiania tych olbrzymich zwierząt z czasie zabiegów pielęgnacyjnych jest wyjątkowym przeżyciem.

Pinnawela – niezwykły sierociniec

Sierociniec dla słoni również ma swój urok. Mieszkańcy tego przytułku to zwierzęta osierocone oraz te, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować na wolności. Można tu zatem ujrzeć i maleńkie słoniątka, i okaleczonych seniorów. W małej osadzie o nazwie Pinnawela znalazły one dla siebie schronienie, w którym mogą liczyć na pomoc swych opiekunów. W tym miejscu ludzie i zwierzęta żyją w zgodzie i harmonii, a przyzwyczajone do obecności człowieka słonie chętnie droczą się z turystami. To właśnie z tego wyjątkowego sierocińca prowadzone są nad rzekę Ma Oya słonie, których kąpiele stają się wielkim widowiskiem.

Egzotyczne safari

Choć safari kojarzy nam się głównie z Afryką, na Sri Lance również nie brak miejsc idealnych do organizacji takich wypraw. Terenem wręcz wymarzonym dla miłośników dzikiej przyrody jest tu obszar Parku Narodowego Minnerya. Zajmuje on tereny położone na trasie  wędrówek żyjących na wolności zwierząt.  Można tu podziwiać przede wszystkim dzikie słonie w ich naturalnym środowisku, nie są one jednak jedynymi mieszkańcami parku. Obok nich licznie występują tu krokodyle oraz żółwie, ciekawą i różnorodną grupę stanowią w tym miejscu również węże. Wizyta na terenie parku może dostarczyć wielu wrażeń miłośnikom jaszczurek, wśród których największą sympatią uczestników safari cieszą się maleńkie gekony oraz ich znacznie więksi pobratymcy – warany.

Odległa, wyspiarska Sri Lanka wydaje się dość odległym celem podróży. Na szczęście rozwój komunikacji sprawił, że obecnie loty czarterowe znacznie ułatwiają miłośnikom egzotyki i dzikiej przyrody wyprawę do tego kraju. Dzięki nim podróż do krainy słoni staje się znacznie łatwiejsza i wygodniejsza, a kraj ten jest coraz częstszym celem wakacyjnych wypraw miłośników egzotyki z całego świata.