W piątek Europa świętuje Noc Naukowców

Pokazy, warsztaty, eksperymenty, wykłady i wiele innych atrakcji czeka na pasjonatów nauki w piątkowy wieczór w całej Europie. Z okazji Nocy Naukowców specjalne imprezy odbędą się także w wielu miastach Polski.

Organizowana od 2005 r. Noc Naukowców (Researchers’ Night) odbywa się co roku w czwarty piątek września. W tym roku weźmie w niej udział ponad 300 europejskich miast. W Polsce Noc Naukowców obchodzona będzie m.in. w Poznaniu, Gdańsku, a także – jako Małopolska Noc Naukowców – w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach.

Program Nocy Muzeów:

  • W Krakowie będzie można oglądać np. wytworzone w laboratorium pioruny, a także pokaz lewitacji magnetycznej. Prezentowane też będą roboty edukacyjne, a chętni będą mogli zobaczyć doświadczenia w kuchni molekularnej i podziwiać najdłuższe wahadło Foucaulta w Polsce. Na Uniwersytecie Jagiellońskim będzie można posłuchać historii o hodowli komórek ludzkiej skóry.
  • W Tarnowie odbędzie się spektakl chemiczny i wykład o zastosowaniu matematyki m.in. w gromadzeniu i przetwarzaniu danych. Wśród atrakcji są też zabawy z elektromagnetyzmem i warsztaty dotyczące właściwościach kosmetyków. W Nowym Sączu będzie można wykonać komputerowe badanie wad postawy, a w Niepołomicach odbędą się warsztaty na temat elektryczności, a także prelekcja o robotyce w służbie astronomii.
  • Wiele atrakcji szykuje również Poznań. Tu z kolei można będzie w czasie warsztatów samodzielnie przygotować kosmetyki. Zainteresowani dowiedzą się także, w jakich kolorach widzą świat różne zwierzęta i poznają życie ciem. Będzie też okazja, by odwiedzić laboratorium zimna, samodzielnie zaprogramować robota i wziąć udział w warsztatach filmowych. W piątkowy wieczór będzie także można przenieść się do świata pszczół, eksperymentować z ciekłym azotem i dowiedzieć się, co mówi o nas kropla naszej krwi.
  • Atrakcje przygotowuje też gdańskie Centrum Nauki EXPERYMENT. Podczas nocnej wizyty w centrum goście będą mogli m.in. spróbować swoich sił w interaktywnej grze chemicznej, wykorzystującej technologię rozszerzonej rzeczywistości.
  • W Warszawie spotkania z naukowcami trwają przez cały tydzień w ramach Festiwalu Nauki. Specjalne atrakcje pod hasłem Nocy Badaczy – wycieczki po laboratoriach, efektowne pokazy chemiczne i wykłady – organizuje Instytut Chemii Fizycznej PAN.
  • Szczegółowy program imprez w kilku miastach można znaleźć na stronie: http://www.nocnaukowcow.pl/

W tym roku imprezy w ramach Nocy Naukowców odbywają się w 25 państwach członkowskich UE (we wszystkich państwach poza Austrią, Danią i Luksemburgiem), a także w Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Czarnogórze, na Islandii, w Izraelu, Serbii, na Wyspach Owczych i w Turcji.