Wakacyjny staż? Szukaj już teraz!

Europejscy studenci coraz częściej decydują się na odbycie stażu w firmie lub instytucji. Według badań Komisji Europejskiej, w ciągu ostatnich dwóch lat aż 61% z nich zdecydowało się na taką formę zdobycia doświadczenia.

Maj to już ostatni dzwonek na szukanie wakacyjnego stażu lub praktyk, więc jeśli interesuje cię taka forma spędzenia wolnego czasu – nie czekaj! Poszukiwania warto zacząć od dziś!

Studenci, którym zależy na dostaniu się na staż do najbardziej prestiżowych firm, powinni rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej. Choć większość młodych ludzi zaczyna rozglądać się za letnim stażem lub praktykami kiedy zbliżają się wakacje, pierwsze oferty pojawiają się dużo wcześniej. Przykładem jest choćby firma EY (dawniej Ernst and Young), zatrudniająca co roku około 200 studentów i absolwentów. Największa rekrutacja w tej firmie rozpoczyna się już w lutym i trwa całą wiosnę.

– Najbardziej pożądani wśród studentów pracodawcy są zwykle najbardziej wymagający przy procesie rekrutacji – mówi Marcin Kotus, współzałożyciel Feender.com, portalu gromadzącego oferty pracy i staży. – Standardem wśród firm takich jak Google czy Microsoft jest wieloetapowa rekrutacja pracowników. Proces ten może składać się z rozmaitych elementów: od oceny CV i dokumentów przesłanych przez kandydata, przez testy online, po spotkania z menedżerem zespołu lub przedstawicielem działu HR. Taka forma rekrutacji trwa oczywiście dłużej niż tradycyjna i wymaga odpowiednio wczesnego aplikowania – dodaje współzałożyciel Feender.com.

Wieloetapowa rekrutacja często jest standardem nie tylko przy rekrutacji etatowych pracowników, ale także stażystów. Dzięki temu osoby rozpoczynające swoją zawodową karierę mogą spróbować swoich sił w profesjonalnym procesie rekrutacji, co samo w sobie jest cennym doświadczeniem.

Konieczność przejścia wieloetapowej rekrutacji nie jest jedynym argumentem przemawiającym za wcześniejszym rozpoczęciem poszukiwania wakacyjnego zajęcia. Wielu studentów decyduje się na podjęcie stażu lub praktyki za granicą, a taka decyzja wiąże się z wieloma wymagającymi czasu przygotowaniami.

– Wakacyjny staż za granicą to wspaniała przygoda, która bardzo często określa całe nasze zawodowe życie. Zabierając się za przeglądanie ofert w ostatniej chwili tracimy szansę na solidne przygotowanie się do wyjazdu – radzi przedstawiciel Feender.com – Choć wiele programów stażowych przewiduje odpowiednie stypendia i zakwaterowanie, warto mieć czas na zaoszczędzenie pieniędzy na wyjazd. Wiedząc o wyjeździe z wyprzedzeniem, możemy też solidnie podszkolić się językowo, co może być kluczowe dla przebiegu naszego stażu – radzi  Kotus.

Niezależnie od lokalizacji i rodzaju wybranego stażu, odpowiednio wczesne poszukiwania dają spokojną świadomość, że nie zajdzie potrzeba desperackiego szukania wakacyjnego zajęcia na ostatnią chwilę. Co ważne, przewagę tę można osiągnąć przy bardzo niewielkim wysiłku.  

Warto skorzystać z szansy jaką daje udział praktykach wakacyjnych lub programach stażowych choć w Polsce, nie są one jeszcze tak popularne jak w pozostałych częściach Europy. Według Komisji Europejskiej, w zeszłym roku, na staż zgłosiło się 24% ludzi w wieku od 18 do 35 lat. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że dzięki  ograniczonemu zainteresowaniu, uda się dostać do właśnie tego pracodawcy, na którym najbardziej nam zależy.

– Przełom kwietnia i maja to okres kiedy propozycji staży i praktyk jest nadal sporo, dlatego warto zaglądać na sprawdzone serwisy gromadzące oferty. – mówi Marcin Kotus
z Feender.com –  Poświęcając na to zaledwie kilka minut dziennie, możemy znaleźć naprawdę świetną ofertę, dzięki której zdobędziemy wiedzę i doświadczenie, tak bardzo przydatne na rynku pracy.