Wasabi, a dokładniej chrzan japoński (Eutrema japonicum), to gatunek rośliny z rodziny kapustowatych, uprawiany w Japonii, Korei, Nowej Zelandii i na Tajwanie. Dzikie wasabi można spotkać w chłodnych, płytkich strumieniach o bardzo czystej, źródlanej wodzie (wysoko w górach). Roślina jest wykorzystywana kulinarnie – głównie do sushi i sashimi. Utarte świeże kłącze może być stosowane jak zwykły chrzan, jednak najpopularniejsze jest w postaci pasty, która podbija intensywność potraw.
Czytaj też: To dlatego Japończycy żyją tak długo. Prawda wyszła na jaw
Nie wszyscy lubią wasabi, bo jest naprawdę ostre, ale naukowcy z Tohoku University mają dla nas kolejny argument, by się z tą substancją “przeprosić”. Okazuje się, że poprawia ona pamięć krótko- i długoterminową oraz wzmacnia pamięć skojarzeniową w mózgac osób starszych (60-80 lat). Szczegóły opisano w czasopiśmie Nutrients.
Wasabi wpływa pozytywnie na mózg
Za ostry smak wasabi odpowiadają izotiocyjaniany, głównie sanigryna. Związki te powstają z glukozynolanów, stale obecnych w komórkach, lecz nie wykazujących aktywności biologicznej. Japońscy badacze przeprowadzili 12-tygodniowy eksperyment z podwójnie ślepą próbą na 72 starszych osobach. Połowa przyjmowała codzienny suplement w postaci 100 mg ekstraktu z wasabi, natomiast grupa kontrolna otrzymywała nieaktywną tabletkę cyklodekstryny 100 mg.
Czytaj też: Dieta ketogeniczna niedobra dla ciebie i środowiska. Lepiej przejść na weganizm
Suplement wasabi zawierał 0,8 mg izotiocyjanianu 6-metylosulfinyloheksylu (6-MSITC), aktywnego składnika, który wydaje się być kluczem do lepszego funkcjonowania naszej pamięci. Poprzednie badania wykazały właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające 6-MSITC, a największe stężenie tego związku jest właśnie w wasabi.
Uczestnicy eksperymentu przeszli testy poznawcze, które mierzyły szybkość przetwarzania, uwagę, pamięć krótkotrwałą, pamięć roboczą, funkcje wykonawcze i zdolności wzrokowo-przestrzenne. Wyniki pokazały, że u osób, które przyjmowały wieczorem tabletki z wasabi, poprawiła się pamięć długo- i krótkotrwałą oraz lepiej radziły sobie w testach skojarzeń, takich jak łączenie imion z twarzami. W grupie, której podawano placebo, tych różnic nie wykazano.
Wykazano, że 6-MSITC wpływa na region mózgu zwany hipokampem, który jest kluczowym elementem funkcji pamięci. To pierwsze takie badanie na świecie, a teraz japońscy uczeni chcą sprawdzić, jak związek ten wpływa na hipokamp na poziomie molekularnym. Sugerują, że choć największy “kop” zdolności poznawczych będzie występował u osób starszych, wasabi może mieć także pozytywny wpływ na mózgi wszystkich ludzi.