Pali, ale to znaczy, że działa! Wasabi daje “kopa” mózgowi

Chyba każdy miłośnik sushi zna smak wasabi. Substancja ta ma niesamowitą zdolność natychmiastowego oczyszczania zatok, ale okazuje się, że daje także potężnego “kopa” naszemu mózgowi.
Trudno wyobrazić sobie sushi bez wasabi /Fot. Unsplash

Trudno wyobrazić sobie sushi bez wasabi /Fot. Unsplash

Wasabi, a dokładniej chrzan japoński (Eutrema japonicum), to gatunek rośliny z rodziny kapustowatych, uprawiany w Japonii, Korei, Nowej Zelandii i na Tajwanie. Dzikie wasabi można spotkać w chłodnych, płytkich strumieniach o bardzo czystej, źródlanej wodzie (wysoko w górach). Roślina jest wykorzystywana kulinarnie – głównie do sushi i sashimi. Utarte świeże kłącze może być stosowane jak zwykły chrzan, jednak najpopularniejsze jest w postaci pasty, która podbija intensywność potraw.

Czytaj też: To dlatego Japończycy żyją tak długo. Prawda wyszła na jaw

Nie wszyscy lubią wasabi, bo jest naprawdę ostre, ale naukowcy z Tohoku University mają dla nas kolejny argument, by się z tą substancją “przeprosić”. Okazuje się, że poprawia ona pamięć krótko- i długoterminową oraz wzmacnia pamięć skojarzeniową w mózgac osób starszych (60-80 lat). Szczegóły opisano w czasopiśmie Nutrients.

Wasabi wpływa pozytywnie na mózg

Za ostry smak wasabi odpowiadają izotiocyjaniany, głównie sanigryna. Związki te powstają z glukozynolanów, stale obecnych w komórkach, lecz nie wykazujących aktywności biologicznej. Japońscy badacze przeprowadzili 12-tygodniowy eksperyment z podwójnie ślepą próbą na 72 starszych osobach. Połowa przyjmowała codzienny suplement w postaci 100 mg ekstraktu z wasabi, natomiast grupa kontrolna otrzymywała nieaktywną tabletkę cyklodekstryny 100 mg.

Czytaj też: Dieta ketogeniczna niedobra dla ciebie i środowiska. Lepiej przejść na weganizm

Suplement wasabi zawierał 0,8 mg izotiocyjanianu 6-metylosulfinyloheksylu (6-MSITC), aktywnego składnika, który wydaje się być kluczem do lepszego funkcjonowania naszej pamięci. Poprzednie badania wykazały właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające 6-MSITC, a największe stężenie tego związku jest właśnie w wasabi.

Korzeń wasabi /Fot. Unsplash

Uczestnicy eksperymentu przeszli testy poznawcze, które mierzyły szybkość przetwarzania, uwagę, pamięć krótkotrwałą, pamięć roboczą, funkcje wykonawcze i zdolności wzrokowo-przestrzenne. Wyniki pokazały, że u osób, które przyjmowały wieczorem tabletki z wasabi, poprawiła się pamięć długo- i krótkotrwałą oraz lepiej radziły sobie w testach skojarzeń, takich jak łączenie imion z twarzami. W grupie, której podawano placebo, tych różnic nie wykazano.

Wykazano, że 6-MSITC wpływa na region mózgu zwany hipokampem, który jest kluczowym elementem funkcji pamięci. To pierwsze takie badanie na świecie, a teraz japońscy uczeni chcą sprawdzić, jak związek ten wpływa na hipokamp na poziomie molekularnym. Sugerują, że choć największy “kop” zdolności poznawczych będzie występował u osób starszych, wasabi może mieć także pozytywny wpływ na mózgi wszystkich ludzi.