Węże robią salta. Mamy na to dowody

Naukowcy odkryli, że niektóre węże wykorzystują zdolności akrobatyczne do ucieczki przed drapieżnikami. Robią przewroty przypominające salta w powietrzu, co może im uratować życie. Udało się to udokumentować po raz pierwszy w historii.
Pseudorabdion longiceps /Fot. Evan Seng Huat Quah

Pseudorabdion longiceps /Fot. Evan Seng Huat Quah

Węże są znane z tego, że potrafią pełzać, skakać, a nawet szybować. Nigdy wcześniej nie widziano osobnika, który robiłby figury akrobatyczne w powietrzu. Malezyjscy naukowcy odkryli, że Pseudorabdion longiceps jest zdolny do takiej akrobatyki. Kiedy wąż jest w zagrożeniu, zwija się i błyskawicznie “katapultuje” w powietrze, wykonując przewrót – coś na kształt salta lub fikołka.

Czytaj też: Łechtaczka nie tylko u ssaków. Potwierdzono, że mają ją także węże

Już od jakiegoś czasu spekulowano o tak niezwykłym sposobie poruszania się tego gatunku, ale nigdy wcześniej nie udało się go udokumentować. Szczegóły opublikowane w czasopiśmie Biotropica rzucają nowe światło na nasze rozumienie zachowania węży.

Dr Evan Seng Huat Quah mówi:

Obserwowałem to zachowanie w przeszłości, ale nie miałem wtedy sprzętu, aby je nagrać. Kiedy natrafiliśmy na tego osobnika podczas prowadzenia badań herpetologicznych dla innych gatunków, byliśmy zachwyceni. Dzięki temu mogliśmy użyć naszego sprzętu fotograficznego, aby z powodzeniem uchwycić wykonywane salta.

Węże i ich akrobacje sposobem na ratunek

Wykonanie przewrotu przez węża już samo w sobie jest niesamowite, nie mówiąc o zrobieniu tego w powietrzu. Jest to wyjątkowo osobliwe zachowanie, które występuje w świecie przyrody, ale nie tak często, jak można by tego oczekiwać. Tym bardziej, że cała sekwencja ruchów, którą musi wykonać wąż, by zrobić salto w powietrzu, jest dość skomplikowana. Całkiem inna niż u ludzi.

Pseudorabdion longiceps zwija swoje ciało w kształt litery “s”, po czym używa ogona jako katapulty. Kiedy jest już w powietrzu, jego ciało zawija się do przodu, gdy głowa dotyka ziemi. Ogon przechodzi przez głowę, a wąż wykorzystuje grawitację do przetoczenia się do przodu. Ten cykl powtarza się, aby zwierzę mogło się dalej poruszać.

Te węże potrafią robić salta w powietrzu /Fot. Evan Seng Huat Quah

W świecie przyrody można zaobserwować podobne zachowania, ale nie identyczne. Beznogie jaszczurki z rodziny płatonogowatych wykorzystują podobny mechanizm i wykorzystują swoje długie ogony, aby odskoczyć od ziemi, co jest nieco podobne do zachowania węży. Niektóre żmije także potrafią skakać, odbijając się od ziemi. Nigdy jednak nie zaobserwowano tak skomplikowanych akrobacji u węży.

Mimo iż może wydawać się, że salta wcale nie są praktycznym sposobem poruszania się, są bardzo skuteczne. 25-centymetrowy wąż może pokonać sześciokrotną długość swojego ciała (nawet 1,5 m) w ciągu zaledwie 5 sekund, a to może być ruch decydujący o życiu lub śmierci. Herpetolodzy uważają, że taki sposób poruszania się minimalizuje także ilość zapachu pozostawianą na ziemi, co utrudnia drapieżnikom kontynuowanie pościgu.

Czytaj też: Odkryto węże nieznane nauce. Nikt nie spodziewał się znaleźć ich w tym miejscu

Dr Evan Seng Huat Quah dodaje:

Przewroty wydają się być bardzo obciążające metabolicznie dla węża, ponieważ nie może on utrzymywać tego zachowania wielokrotnie lub na długich dystansach. Jest to mechanizm obronny stosowany tylko w ekstremalnych warunkach.

Węże są jednak sprytne. Do wykonywania przewrotów często wykorzystują zbocza, które dają im przewagę na starcie. Inne zwierzęta równiez wykorzystują naturalne ukształtowanie terenu do ucieczki przed drapieżnikami – grawitacja im w tym pomaga.

Pseudorabdion longiceps to słabo poznany gatunek węża, więc nie powinno nikogo dziwić, że do tej pory nie udało się odnotować ich nietypowego sposobu poruszania się. Ludzie prawdopodobnie już wcześniej odnotowali takie zachowania, ale nigdy do tej pory nie udało się ich udokumentować.