WhatsApp nie zwalnia tempa z ulepszeniami. Teraz szykuje własną wersję funkcji Szybkie udostępnianie

Meta cały czas dba o to, by WhatsApp regularnie otrzymywał interesujące i umilające użytkowanie komunikatora. Tym razem firma pracuje nad nowym sposobem udostępniania plików, nie zapominając przy tym o kwestiach bezpieczeństwa.
WhatsApp nie zwalnia tempa z ulepszeniami. Teraz szykuje własną wersję funkcji Szybkie udostępnianie

WhatsApp pozwoli jeszcze łatwiej udostępniać pliki

Funkcja Udostępnianie w pobliżu jest zapewne znana wszystkim użytkownikom Androida. Posiadacze iPhone’ów i innych sprzętów Apple’a też mają podobne rozwiązanie, a oba sprowadzają się po prostu do łatwego przesyłania plików pomiędzy urządzeniami, gdy te znajdują się w pobliżu. To bardzo wygodna opcja, która przydaje się w wielu sytuacjach. Wygląda na to, że WhatsApp też doczeka się podobnej funkcjonalności, którą zauważono nawet w wersji  beta aplikacji dla Androida.

Czytaj też: WhatsApp z kilkoma nowościami. Trochę trzeba było na nie czekać

O nowości poinformował serwis WaBetaInfo, doskonale znany z wyszukiwania różnych funkcji, nad którymi pracuje WhatsApp. Dzięki udostępnionym plikom wiemy mniej więcej, jak to będzie działać. Aplikacja pozwoli nam wyszukiwać innych użytkowników znajdujących się w pobliżu przy pomocy nowej opcji „Osoby w pobliżu”. Warto jednak zaznaczyć, że w celu rozpoczęcia udostępniania, zarówna nadawca, jak i odbiorca muszą mieć otwartą tę opcję w swoim komunikatorze. Będzie można również uruchomić apkę, potrząsnąć telefonem i wtedy wyświetli się prośba o udostępnienie.

Co istotne, wydaje się, że przesyłane w ten sposób pliki będą w pełni szyfrowane, podobnie jak numery telefonów użytkowników. Dzięki temu będzie można bez obaw udostępniać pliki osobom spoza listy kontaktów, nie martwiąc się, że przy okazji przekażemy w ten sposób nasze dane. Szyfrowanie też jest bardzo ważne, bo zapewnia dodatkową prywatność. Tak samo, jak Udostępnianie w pobliżu na Androidzie, tak samo ta funkcja będzie opierać się na danych komórkowych i Wi-Fi, ale nie trzeba być online, by z niej korzystać. Do przesyłu będziemy mogli wykorzystać również Bluetooth, Bluetooth LE i WebRTC.

Czytaj też: Wiadomości Google dostaną drobne, ale wyczekiwane ulepszenie

Jak już wspomniałam, funkcja jest obecnie w fazie testów beta, ale nie wiemy, kiedy zostanie udostępniona w stabilnej wersji aplikacji. Nie wiadomo również czy WhatsApp wprowadzi jakieś ograniczenia w działaniu tego rozwiązania, dotyczące rozmiaru, typu pliku czy też przesyłanej ilości. Quick Share na Androidzie ma podobne ograniczenia, ale Meta może ich nie wprowadzać, by jeszcze uatrakcyjnić swoją nowość.