Więcej pszczół niż ssaków

John S. Ascher, pracownik naukowy Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, sporządził spis wszystkich znanych gatunków pszczół. Niespodziewanie okazało się, że gatunków tych owadów jest więcej, niż gatunków ptaków i ssaków razem wziętych. Ascher zapisał ponad 19 200 gatunków pszczół, a więc o 2 tysiące więcej, niż przed ośmiu laty odnotował w swoim spisie Charles Michener.

          Naukowcy do tej pory nie są w stanie dokładnie powiedzieć, ile gatunków zwierząt zamieszkuje naszą planetę. Liczba ta waha się w granicach 5 – 100 milionów. Tym bardziej nie do przecenienia jest żmudna praca naukowca, który spisał wszystkie znane dzisiaj gatunki niewielkich pszczół. Dane te mają bardzo istotne znaczenie nie tylko dla nauki, lecz również dla rolnictwa, przede wszystkim dlatego, że niektóre gatunki pszczół zapylają 75% wszystkich roślin kwitnących i wiele gatunków zbóż. 

        Ogromna większość pszczół, jak się okazuje, nie produkuje miodu – ich główne znaczenie polega wyłącznie na zapylaniu roślin, a zwłaszcza upraw rolniczych. W odróżnieniu od słynnej pszczoły miodnej Apis mellifera, żyjącej w społeczeństwie o skomplikowanej strukturze, większość pszczół prowadzi samotniczy tryb życia, lub tworzy niewielkie grupy. Miód jest produkowany przez pszczołę miodną, a także przez prawie 500 gatunków melipon – pszczół bezżądłych. Pszczoły miodne, które są najważniejszymi owadami zapylającymi, stały się ostatnio przyczyną niepokoju naukowców i rolników, gdyż w przeciągu ostatniej dekady ich populacja znacznie spadła. Zjawisko masowego wymierania pszczół zauważono zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy, którzy nazwali ten proces Colony Collapse Disorder, nie są w stanie na razie określić, jaka jest przyczyna ich wymierania. 

          Na stronie Discover Life została zamieszczona baza danych z gatunkami pszczół. Tak czy owak, przeciętnemu człowiekowi, który wie tylko tyle, że istnieją pszczoły miodne i trzmiele, trudno uwierzyć, że różnorodność pszczół przewyższa różnorodność ssaków. 

          Ascher sporządził listę gatunków pszczół dzięki danym, udostępnionym mu przez naukowców z całego świata. Lista zawiera również opisy poszczególnych gatunków i obszar ich występowania. Spis gatunków Apoidea ma niezwykle ważne znaczenie dla badań i ochrony owadów, których biologiczna rożnorodność zanika w zatrważającym tempie – podkreśla Michael Ruggiero z Instytutu Smithsona w Waszyngtonie. JSL gatunek, pszczo la