Badania przeprowadzone przez Uniwersytet RMIT w Melbourne wykazały, że to przyjemne i melodyjne alarmy rzeczywiście poprawią naszą czujność, podczas gdy ostre dźwięki sprawiają, że czujemy się bardziej nieprzytomni, nieporadni i mniej czujni.

Analiza polegała na porównaniu wyników ankiet 2 grup badanych – tych, którzy fundują sobie poranną traumę i tych, którzy wybierają spokojne dzwonki alarmu.  

Główny autor badania, doktorant RMIT Stuart McFarlane, powiedział, że niewyspanie może być poważnym problemem w naszym 24-godzinnym świecie. "Jeśli nie budzisz się prawidłowo, twoja wydajność może być gorsza do czterech godzin, a to z kolei może wiązać się z poważnymi wypadkami" – wyjaśnił. 

Chociaż potrzeba więcej badań, aby lepiej zrozumieć zwycięskie dla wysypiania się połączenie melodii i rytmu, już wspomniana analiza zwraca uwagę na to, że wybór dźwięku alarmu może mieć ważne konsekwencje.

"Jest to szczególnie ważne dla osób, które pracują w niebezpiecznych okolicznościach tuż po przebudzeniu –  jak na przykład strażacy czy piloci” – napisali autorzy w swoim badaniu.