Wielki Mur Chiński ma konkurenta. Archeolodzy znaleźli go w zupełnie innym kraju 

Wielki Mur Chiński znajduje się na liście siedmiu nowych cudów świata, ale w kontekście ostatnich przełomowych ustaleń może się okazać, że przed setkami lat w Azji powstała równie imponująca budowla.
Wielki Mur Chiński ma konkurenta. Archeolodzy znaleźli go w zupełnie innym kraju 

Chodzi o coś, co archeolodzy określają mianem Wielkiego Muru Mongolskiego. Zidentyfikowany odcinek ma 405 kilometrów długości a ze względu na jego zakrzywiony kształt naukowcy mówią o łuku. Ta niezwykła struktura obronna rozciąga się od prowincji Sukhbaatar do prowincji Dornod, choć badacze wciąż próbują zrozumieć, w jakich okolicznościach powstał mur, kto był za niego odpowiedzialny i kiedy dokładnie się to wydarzyło.

Czytaj też: Gigantyczne cmentarzysko w Rosji. Odsłonili pamiątkę po ludach, których już dzisiaj nie ma

To, co udało się ustalić, zostało zaprezentowane na łamach Journal of Field Archaeology. Naukowcy zidentyfikowali do tej pory wykonany z ziemi wał oraz 34 konstrukcje, o których wspominano w źródłach historycznych pochodzących z okresu od XI do XIII wieku. W prowadzonych badaniach wykorzystano całą gamę metod, od analizy zdjęć satelitarnych,  przez chińskie atlasy i mapy radzieckie, by ostatecznie udać się w teren i dokonać fizycznych oględzin. 

Ze względu na wykrycie wielu otworów, członkowie zespołu badawczego skłaniają się ku teorii, że Wielki Mur Mongolski został zbudowany szybko i w ogromnym pośpiechu. Właśnie dlatego nie został on w pełni ufortyfikowany i mógł powstać pod koniec panowania dynastii Jin. Tylko po co go stworzono? Najprawdopodobniej w celu ochrony przed potencjalnymi najazdami Mongołów.

Wielki Mur Chiński znajduje się na liście siedmiu nowych cudów świata. Z kolei ten mongolski stanowi dla naukowców wielką zagadkę

Poszlakę dotyczącą datowania tej budowli stanowi fakt, że około 1200 roku doszło do ataku armii mongolskiej na terytoria pozostające we władaniu dynastii Jin. Mimo to sami zainteresowani podkreślają, że nie są w stanie udzielić dokładnych odpowiedzi na pytania o to, kto, w jakich okolicznościach i kiedy doprowadził do powstania Wielkiego Muru Mongolskiego.

Nie można bowiem wykluczyć scenariusza, w którym wcale nie chodziło o kwestie militarne. W tym przypadku opisywana bariera miała sprawiać, że kontrola nad przemieszczaniem się ludzi stawała się łatwiejsza, choćby w celu skuteczniejszej egzekucji podatków. Dowody przemawiające za takim wariantem odnoszą się na przykład do faktu, że mur niezbyt dobrze sprawdzałby się w powstrzymywaniu najazdów, a lokalizacja punktów kontrolnych w wielu przypadkach była mało efektywna, ponieważ nie zapewniała odpowiedniego przeglądu otoczenia. 

Czytaj też: Kobieta stała na czele jednej z największych starożytnych cywilizacji. To najstarsza znana nauce królowa

Z pewnością dalsze badania dostarczą więcej informacji. Szczególnie przydatne powinny być w tym kontekście zapiski historyczne, na podstawie których można byłoby zrozumieć okoliczności, w jakich powstał Wielki Mur Mongolski. Bez tego naukowcy będą musieli snuć przypuszczenia oparte na ograniczonych dowodach, znikających wraz z upływem czasu.