Wojna jądrowa między Rosją a USA? Skutki dla świata byłyby gorzej niż opłakane

Wojna jądrowa, nawet pomiędzy dwoma państwami, doprowadziłaby do globalnego głodu. W niebezpieczeństwie byłaby nawet połowa świata.
Wojna jądrowa, nawet najmniejsza, może oznaczać zagładę dla większości ludzkości /Fot. Pixabay

Wojna jądrowa, nawet najmniejsza, może oznaczać zagładę dla większości ludzkości /Fot. Pixabay

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już ponad 170 dni i nic nie wskazuje na to, by miała się szybko skończyć. Mimo iż nie mówi się o tym już tyle, co na początku konfliktu, wojna jądrowa wciąż wisi w powietrzu. Nawet konflikt między Pakistanem a Indiami, zdziesiątkowałby światowe zasoby roślin i spowodował globalny głód.

Klimatolodzy z Uniwersytetu Rutgersa przeprowadzili symulacje, z których wynika, że ponad 5 mld ludzi umarłoby z głodu po wojnie jądrowej między USA i Rosją. Nie wspominając już tych, którzy byliby bezpośrednimi ofiarami działań zbrojnych. To byłby prawdziwy czas apokalipsy, a być może nawet początek końca ludzkości. Szczegóły symulacji dotyczących produkcji roślin po potencjalnej wojnie jądrowej można przeczytać w Nature Food.

Czytaj też: Jak wojna atomowa wpłynęłaby na Ziemię?

Prof. Alan Robock z Uniwersytetu Rutgersa mówi:

Dane mówią nam jedno: musimy zapobiec temu, aby wojna jądrowa kiedykolwiek się wydarzyła.

Wojna jądrowa może być początkiem końca ludzkości

Naukowcy obliczyli, jak wiele blokującej promienie słoneczne sadzy dostałoby się do atmosfery w wyniku sekwencji zdarzeń zainicjowanych przez detonacje broni jądrowej. Przestudiowano rozproszenie sadzy w sześciu scenariuszach wojennych – pięciu dotyczących mniejszych wojen indyjsko-pakistańskich i dużej wojny amerykańsko-rosyjskiej.

Zebrane dane wprowadzono do Community Earth System Model, jednej z najbardziej zaawansowanej symulacji systemu ziemskiego składającego się z atmosfery, oceanu, lodu, cyklu węglowego i innych, obsługiwanego przez National Center for Atmospheric Research (NCAR). Na tej podstawie oszacowano produkcję głównych upraw (ryżu, kukurydzy, pszenicy jarej i soi) w odniesieniu do konkretnych krajów. Zbadano także przewidywane zmiany w wypasie zwierząt gospodarskich oraz światowego rybołówstwa.

a) Globalna średnia zmiana w spożyciu kalorii na osobę dziennie w drugim roku po wojnie. b) Bez handlu międzynarodowego, globalna populacja (%), która mogłaby być wspierana przez krajową produkcję żywności pod koniec 2. roku po wojnie jądrowej

Nawet najmniejszy scenariusz jądrowy – konflikt między Indiami a Pakistanem – przełożyłby się na spadek średniej produkcji kalorii o 7% w ciągu pierwszych pięciu lat. W najgorszym analizowanym scenariuszu, wojnie jądrowej między USA a Rosją, średnia światowa produkcja kalorii spadłaby o ok. 90% 3-4 lata po zakończeniu walk.

Czytaj też: Kwota? Liczona w bilionach! Tyle powinny zapłacić USA i Chiny za szkody wyrządzone przez zmiany klimatu

Spadki byłyby najbardziej zauważalne w krajach położonych na średnich i wysokich szerokościach geograficznych. Doprowadziłoby to do globalnego rozregulowania światowych rynków żywności. Nawet wspomniany 7-procentowy spadek plonów przekroczyłby największą anomalię, jaką odnotowano od rozpoczęcia monitorowania światowych upraw w 1961 r. W przypadku wojny jądrowej, co najmniej przez dwa lata głodowałoby aż 75% ludzkości.

Naukowcy mają już wystarczająco dużo informacji, by mieć pewność, że wojna jądrowa dowolnej wielkości stanowiłaby nie tylko tragedię dla poległych, ale i dla tych, którzy przeżyliby bombardowania.

Prof. Alan Robock podsumowuje:

Jeśli broń jądrowa istnieje, może być użyta, a świat zbliżył się do wojny jądrowej kilka razy. Zakazanie broni jądrowej jest jedynym długoterminowym rozwiązaniem. Traktat o zakazie broni jądrowej został ratyfikowany przez 66 narodów, ale żadne z dziewięciu państw nuklearnych. Nasza praca jasno pokazuje, że nadszedł czas, aby te dziewięć państw posłuchało nauki i reszty świata i podpisało ten dokument.