Kwota? Liczona w bilionach! Tyle powinny zapłacić USA i Chiny za szkody wyrządzone przez zmiany klimatu

W kontekście globalnego ocieplenia często pojawia się kwestia, ile będzie nas to kosztować w przyszłości. Jednakże świat mierzy się ze zmianami klimatu od co najmniej kilku dekad i spowodowało to już wiele szkód. Najwięcej w krajach rozwijających się. Badacze policzyli, ile powinny zapłacić światowe mocarstwa (w tym USA i Chiny) emitujące najwięcej gazów cieplarnianych za szkody już wyrządzone w mniej rozwiniętych regionach naszej planety. Kwota liczona jest w bilionach dolarów.
Kwota? Liczona w bilionach! Tyle powinny zapłacić USA i Chiny za szkody wyrządzone przez zmiany klimatu

Badacze z Darthmouth College przedstawili na łamach Climatic Change wyniki analizy tego, jak duży wpływ na światową gospodarkę mają państwa emitujące najwięcej gazów cieplarnianych i najbardziej przyczyniające się do zmian klimatu. Na dwóch pierwszych miejscach znalazły się USA i Chiny.

Czytaj też: Superwulkan nadal pozostaje niespokojny! Jego aktywność powoduje wyraźne zmiany w rzeźbie terenu

Za okres 1990-2014 Stany Zjednoczone swoją ekstensywną gospodarką wyrządziły szkody na łączną kwotę 1,9 biliona dolarów. Najwięcej „winni” są Brazylii – 310 mld, Indiom – 257 mld, Indonezji – 124 mld, Wenezueli – 104 mld i 74 mld dolarów Nigerii. Są to orientacyjne obliczenia biorące pod uwagę wyrządzone szkody w tych krajach z powodu globalnego ocieplenia w badanym okresie.

USA i Chiny „winne” 3,7 bln dolarów za przyczynienie się do globalnego ocieplenia

Na drugim, niechlubnym miejscu w rankingu znalazły się Chiny. Państwo Środka wskutek swojej polityki gospodarczej wyrządziło w ciągu 24 lat szkody na kwotę 1,8 biliona dolarów. Podium zamyka Rosja z kwotą 986 mld dolarów. Dalej są Indie (809 mld) i Brazylia (528 mld). Warto zaznaczyć, że dwie największe potęgi gospodarcze są odpowiedzialne za jedną trzecią światowych ekonomicznych szkód z powodu zmian klimatu.

Które kraje najbardziej ucierpiały wskutek globalnego ocieplenia? Są to kolejno Brazylia, Indie, Arabia Saudyjska, ZEA i Indonezja – to na te gospodarki kapryśny klimat wpłynął najbardziej. Co ciekawe Brazylia nie dość, że jest w czołówce emitentów, to również na szczycie listy państw najbardziej pokrzywdzonych. Można wysunąć tezę, że ten kraj niejako „sam sobie szkodzi najmocniej”.

Czytaj też: Nawadnianie ma gigantyczny wpływ na klimat lokalny. Badania z Azji Środkowej pokazują, co tam się dzieje

Zdaniem naukowców dalekie od rzeczywistości jest to, że na podstawie obliczeń naukowców światowe gospodarki zaczną płacić odszkodowania tym, którzy ucierpieli dotychczas najmocniej. Jednakże wyniki badań są dobrym zaczątkiem do rozważań na temat, kto i w jakiej skali jest najbardziej odpowiedzialny za globalne zmiany klimatu.