Wężowa armia Majów. Archeolodzy odnaleźli wizerunek tamtejszego wojownika

Chińczycy mają Terakotową Armię, a Majowie – wężową. Tak przynajmniej można byłoby wywnioskować na podstawie znalezionego na południu Meksyku wizerunku pewnego wojownika.
Wężowa armia Majów. Archeolodzy odnaleźli wizerunek tamtejszego wojownika

Wyrzeźbiona w kamieniu podobizna żołnierza znajdowała się w ruinach słynnego Chichén Itzá. To majańskie miasto, jedno z najważniejszych na tym obszarze w czasach prekolumbijskich, stanowi istotne źródło informacji na temat Majów. Niedawno pisaliśmy o nim w kontekście powiązań kulturowych z oddalonym o kilkaset kilometrów Edzná, natomiast teraz chodzi o aspekt nieco bardziej militarny.

Czytaj też: Jak wiele może nam powiedzieć grobowiec? Ten zapewnił informacje na temat początków rolnictwa

A być może wręcz militarno-religijny, ponieważ rzeźba znajdowała się na terenie pewnej świątyni. Wchodziła ona w skład większego kompleksu, znanego jako Casa Colorada i została znaleziona przez Alfreda Maudslaya, jednego z pierwszych Europejczyków eksplorujących Chichén Itzá. 

Wspomniana statua pochodzi zdaniem badaczy z późnego okresu klasycznego, który trwał mniej więcej od 600 do 900 roku. Widzimy na niej wojownika ubranego w hełm przypominający węża oraz pokryty piórami. Czy taki opis przywodzi wam na myśl jakąś postać powiązaną z Majami? Jeśli nie, to warto będzie zagłębić się w ich wierzenia oraz uprawiane rytuały.

Rzeźba wojownika znaleziona na terenie Chichén Itzá przedstawia mężczyznę odzianego w wężowy hełm zwieńczony piórami

Chodzi o bóstwo zwane Kukulkanem, w które wierzyli także Aztekowie, choć nazywali je Quetzalcoatlem. Kukulkan był opisywany jako władca czterech żywiołów: ziemi, wiatru, wody oraz ognia. Przedstawiano go jako pierzastego węża, który miał odpowiadać za powstanie świata. Rzeźba ukazująca wojownika posiadającego elementy charakterystyczne dla tego bóstwa jest stosunkowo niewielka. Ma 33 centymetry wysokości, 28 centymetrów szerokości i została wkopana na głębokości 22 centymetrów.

Czytaj też: Wielka sieć powiązań w Mezoameryce. Ostatnie znaleziska potwierdzają jej istnienie

Pomimo zauważalnego pęknięcia, obiekt ten zachował się w stosunkowo dobrym stanie. Chichén Itzá, gdzie miało miejsce to znalezisko, w pewnym momencie liczyło nawet 35 000 mieszkańców. Prawdopodobnie najsłynniejszym zabytkiem powiązanym z tym majańskim miastem była świątynia poświęcona wspomnianemu Kukulcánowi. Ma ona kształt piramidy i od 2007 jest uznawana z jeden z siedmiu nowych cudów świata.