Ten wóz bojowy to nowa duma tureckiej armii. Takiego połączenia jeszcze nie było

Turecka firma zbrojeniowa FNSS zaprezentowała nowy opancerzony wóz bojowy PARS IV 8×8 ze zdalnie sterowaną wieżą TEBER-30/35 RCT. Pojazd ma naprawdę duże możliwości i już zainteresowały się nim zagraniczne firmy.
PARS IV /Fot. FNSS

PARS IV /Fot. FNSS

PARS (po turecku lampart anatolijski) to rodzina opancerzonych pojazdów bojowych w wersjach 4×4, 6×6 i 8×8, stworzona przez turecką firmę FNSS Defence Systems. Kołowy pojazd opancerzony nowej generacji PARS IV 8×8 (NGWAV) został odnowiony w celu dostosowania do różnych środowisk bojowych i zmodernizowany, aby dostosować się do stale rozwijających się technologii. To prawdziwa duma tureckiego przemysłu zbrojeniowego i maszyna pod wieloma względami rewolucyjna.

Turecki wóz bojowy przyszłości dostosuje się do każdych warunków

Wyjątkową mobilność PARS IV 8×8 zawdzięcza jednostce napędowej, zrównoważonemu rozkładowi obciążenia oraz całkowicie niezależnemu zawieszeniu hydropneumatyczemu z regulacją wysokości, zaprojektowanym tak, aby sprawdzić się w każdej misji. Dzięki układowi skrętu na wszystkie koła pojazd może zawracać w promieniu odpowiadającym jego długości i z łatwością manewruje w obszarach miejskich.

Czytaj też: To będzie najpotężniejszy wóz bojowy w historii amerykańskiej armii

Modułowa, dwuosobowa kabina kierowcy PARS IV 8×8 umożliwia operowanie w dzień i w nocy – w każdych warunkach terenowych oraz pogodowych, zapewniając widoczność w zakresie ponad 180o. Peryskopy panoramiczne z przodu pojazdu, a także kamery jazdy i kamery termowizyjne z przodu i z tyłu zapewniają kierowcy dużą świadomość sytuacyjną.

PARS IV /Fot. FNSS

Z kolei TEBER-30/35 RCT to zdalnie sterowana wieża przeznaczona do montażu na kołowych i gąsienicowych pojazdach opancerzonych, wyposażona w automatyczną armatę średniego kalibru, zaawansowany system wykrywania celów i kierowania ogniem. Zdalnie sterowane wieżyczki nie mają konstrukcji koszowej, co przekłada się na dodatkową wewnętrzną przestrzeń.

PARS IV /Fot. FNSS

Wieża wyposażona jest w celowniki elektrooptyczne, które mogą obracać się niezależnie i posiadają dwuosiową stabilizację dla dowódcy i działonowego. Celownik panoramiczny może obracać się w sposób ciągły o 360o wokół osi obrotu, a systemy celownicze obejmują kamerę termowizyjną długo- lub średniofalową, szerokokątne i wąskie czujniki dzienne oraz dalmierz laserowy.

TEBER-30/35 RCT jest wyposażony w automatyczną armatę Mk44 30 mm/40 mm z podwójnym zasilaniem i charakteryzującą się maksymalną szybkostrzelnością cykliczną wynoszącą 200 strzałów na minutę. TEBER-30/35 RCT może być również wyposażony w automatyczne działo Bushmaster III kal. 35 mm/50 mm. Dwa różne rodzaje amunicji umieszczone w dwuprzedziałowej skrzynce na amunicję zapewniają najskuteczniejszą neutralizację celów różnego typu. Współosiowy karabin maszynowy składa się z elektrycznie sterowanego działa łańcuchowego kal. 7,62 mm lub gazowego karabinu maszynowego kal. 7,62 mm.