Wyjątkowy wrak wyrzucony na plażę. Naukowcy twierdzą, że wziął udział w legendarnej wyprawie

Na północy Europy, w obrębie archipelagu zwanego Orkadami, archeolodzy doczekali się wyjątkowo szczęśliwego momentu. Wiązał się on z wyrzuceniem na tamtejszą plażę pozostałości statku mogącego liczyć kilkaset lat.
Wyjątkowy wrak wyrzucony na plażę. Naukowcy twierdzą, że wziął udział w legendarnej wyprawie

Datowanie wraku opiera się na stylu jego wykonania. Wykorzystane do wykończenia belki oraz drewniane kołki są charakterystyczne dla XVI-wiecznych konstrukcji, dlatego statek mógł powstać w tym okresie. Wiele lat później szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że zatopiona jednostka ponownie ujrzała światło dzienne. Zdaniem lokalnych mieszkańców, jej pojawienie się miało związek z ostatnimi sztormami.

Czytaj też: Rodzina o wielkich możliwościach, której istnienie stanowiło tajemnicę. Zidentyfikowano ją na podstawie pierścienia

fot. David Walker

Wzburzona woda miałaby zerwać wrak z dna morskiego, by później wyrzucić go na brzeg. Nie byłby to pierwszy taki przypadek w historii, wszak lokalni historycy niejednokrotnie mieli do czynienia z podobnymi historiami. Na przykład Myra Stockton, jak przekonuje, w czasie swojego życia zidentyfikowała około 200 wraków znalezionych na wyspie. Najstarszy z nich pochodził z 1596 roku, a aż 14 statków zaginęło w pobliżu plaży, na której dokonano ostatniego znaleziska.

W myśl jednej z hipotez wrak stanowi pamiątkę po hiszpańsko-portugalskiej wyprawie na Wyspy Brytyjskie

Naukowcy mają teraz przed sobą wiele wyzwań, przede wszystkim dotyczących identyfikacji jednostki oraz określenia jej wieku. W myśl jednej z hipotez miałaby ona stanowić część hiszpańskiej Wielkiej Armady. Tamtejsza flota została oddelegowana do wzięcia udziału w wyprawie na Anglię. Wraz z flotą portugalską, Hiszpanie dokonali ataku na Wyspiarzy, rozpoczętego w sierpniu 1588 roku. Ostatecznie ponieśli klęskę, tracąc większość swoich jednostek. 

Czytaj też: Poznaliśmy losy Człowieka z Vittrup. Historia postaci sprzed tysięcy lat zasługuje na osobny film

Wrak znaleziono na plaży na wyspie Sanday, a gdy na miejsce trafili eksperci, to szybko rozpoczęły się dyskusje na temat pochodzenia i datowania wraku. Jak odnotowali, pozostałości statku zachowały się w wyjątkowo dobrym stanie. Z tego względu konieczne będzie ich zabezpieczenie, tak, aby nie doszło do zniszczenia drewna. Gdy już wrak trafi w odpowiednie miejsce, gdzie nie będzie tak narażony na działanie czynników pogodowych, naukowcy przeprowadzą szczegółowe analizy poświęcone stylowi jego wykonania, co powinno dostarczyć ostatecznych odpowiedzi dotyczących przeszłości statku.