“Wszechświat cząstek” w CERN

Misją wystawy jest zaprezentowanie społeczeństwu, jakie idee przyświecają działalności naukowców, co chcą oni osiągnąć i jakie korzyści może to przynieść światu. Wystawa będzie również poświęcona działaniu akceleratorów cząstek, a także osiągnięciom Wielkiego Zderzacza Hadronów. Wstęp będzie bezpłatny. 

1 lipca tego roku w centrum Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN otwarta zostanie wystawa pod nazwą „Wszechświat cząstek”. Jej celem będzie m. in. rozpowszechnianie wiedzy o znanych nauce cząstkach, z których zbudowany jest Wszechświat.

Za kilka dni, dokładnie 25 czerwca, w CERN ma się odbyć konferencja prasowa poświęcona otwarciu wystawy „Universe of Particles”. Każdy z nas wie, że cały wszechświat zbudowany jest z cząstek, lecz z odpowiedzią na pytania, skąd one pochodzą, czy też jakie prawa nimi rządzą, już trudniej. Czym różnią się kwarki od leptonów, co to jest neutrino, na czym polega dualizm korpuskularno-falowy? Jeśli ktoś pragnie odświeżyć, zaktualizować i poszerzyć swoją wiedzę z lekcji fizyki, wystarczy wybrać się do ośrodka CERN w Genewie. Organizatorzy mają nadzieję, że stworzone w pawilonie wystawowym futurystyczne otoczenie pomoże zrozumieć przeciętnemu gościowi wystawy, czym zajmują się na co dzień naukowcy CERN-u. Podświetlone kule będą imitacją zarówno cząsteczek, jak i gwiazd. Eksponaty będą opowiadać o rozwoju Wszechświata, począwszy od Wielkiego Wybuchu. Od czasu do czasu wyświetlane będą filmy prezentujące poszczególne sceny z historii rozwoju Wszechświata, etapy Wielkiego Wybuchu oraz zderzeń wiązek w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

źródło: press.web.cern.ch