Psycholog Lee Chambers oraz ekspertka od leczenia strachu i lęku Lauren Rosenberg, we współpracy z firmą MattressNextDay, przeanalizowali 10 koszmarów, których znaczenia Brytyjczycy szukali w sieci najczęściej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Okazało się, że większość internautów szuka znaczenia snu o wypadających zębach, a popularność wyszukiwania tego hasła wzrosła o 50 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Sen o wypadających zębach nie jest mroczną zapowiedzią czekających nas nieszczęść, jak tłumaczyć mogłyby to senniki, a raczej objawem nękającego nas stresu i napięć. Ostatnie zakrojone na szeroką skalę badania nad marzeniami sennymi pokazały, że nasze sny są przedłużeniem i odzwierciedleniem naszego rzeczywistego życia – emocji i wydarzeń, które towarzyszą nam na co dzień.

Sprawdźcie, co do powiedzenia o znaczeniu koszmarów ma Lee Chambers.

Znaczenie koszmarów: wypadające zęby

Według statystyk koszmary związane z wypadaniem zębów są jednymi z najbardziej powszechnych. Dodatkowo w ostatnim czasie ich występowanie może się nasilać, w związku z trwającą pandemią. Napięcie, stres, niepewna sytuacja finansowa czy zdrowotna – to wszystko wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Zdaniem Lee sen o wypadających zębach to oznaka stresu i sygnał, aby zadbać o ogólny stan zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

– Jeśli jesteś w żałobie, pod wpływem intensywnego stresu, poważnie martwisz się zmianami w życiu lub zaniedbujesz własne zdrowie, ten sen może być niezwykle częsty. Chociaż w tej chwili wydaje ci się to przerażające, prawdopodobnie jest to sygnał, abyś przyjrzał się swojemu zdrowiu i samopoczuciu – mówi Lee.

 

 

Znaczenie koszmarów: postrzał / zostać postrzelonym

Według statystyk z internetowych wyszukiwarek liczba Brytyjczyków wpisujących zapytanie „co to znaczy, kiedy zostaniesz postrzelony we śnie” wzrosła o 84 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Każdego miesiąca średnio 390 osób szuka wyjaśnienia koszmarów związanych z postrzeleniem. Nie ma danych dotyczących podobnych wyszukiwani w Polsce, jednak może domniemywać, że mniejsza styczność z bronią palną sprawia, że i liczba tego typu snów będzie mniejsza.

Lee wyjaśnia, że sen, w którym zostajemy postrzeleni może mieć wiele symbolicznych znaczeń, a wiele zależy od okoliczności, w jakich we śnie ktoś – kto? – oddał do nas strzał.

– Jeśli strzelano do nas w domu, może to sugerować, że nie czujemy się bezpiecznie w naszym środowisku. Postrzelenie w plecy może być oznaką zdrady, a postrzelenie przez kogoś, kogo znamy, może sugerować pewne podstawowe problemy w relacji – dodał. Ogólnie sen o postrzeleniu oznacza brak poczucia bezpieczeństwa.

Znaczenie koszmarów: duchy

– Duchy są często postrzegane jako straszne, nawiedzające nas stworzenia. Ich pojawienie się we śnie może oznaczać, że masz zamiar rozpocząć coś ważnego i odczuwasz związaną z tym presję. Jeśli rozpoznajesz ducha, prawdopodobnie jest to osoba, do której żywisz jakieś uczucia, a jeśli minęły one w prawdziwym życiu, może to oznaczać, że te stłumione emocje wciąż w tobie są – mów Lee.

Sny o duchach mogą być także oznaką strachu przed śmiercią – własną lub kogoś bliskiego.

 

 

Znaczenie koszmarów: bycie ściganym

Jeśli we śnie ktoś cię goni, to w życiu na jawie borykasz się z frustracją lub próbujesz osiągnąć jakiś cel, który wydaje ci się odległy.

Zdaniem Lee kluczem do zrozumienia znaczenia tego rodzaju koszmaru jest skupienie się na tym, kto lub co cię ściga. Niektórzy eksperci uważają, że bycie ściganym przez zwierzę wskazuje na instynktowny impuls, który trudno jest powstrzymać na jawie, podczas gdy ścigający cię potwór odzwierciedla umiejętność lub wyzwanie, z którym walczysz.

– Często jest to sygnał, że wybieramy ucieczkę, a nie walkę. Warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje – mówi.

Znaczenie koszmarów: ogień

W koszmarze otaczają cię płomienie, których nie możesz ugasić, ani się przez nie przedrzeć. Zdaniem ekspertów, kiedy śnisz o ogniu, może on symbolizować wiele emocji – w tym niepokój i złość.

Jeśli zostaniesz sparzony przez ogień, oznacza to, że jesteś zły, a twój gniew – tłumiony na co dzień – popycha cię do jego uwolnienia. Wreszcie sen o ogniu może być również ostrzeżeniem przed niebezpiecznym lub ryzykownym wyzwaniem, którego podjęcie rozważasz.