Wypadające zęby, duchy i spadanie. Psycholog wyjaśnia znaczenie 10 najczęstszych koszmarów

Od wieków snom przypisuje się potężną moc i nadprzyrodzone znaczenie. Sennym wizjom towarzyszy też wiele przesądów, jak ten mówiący, że wesele we śnie oznacza pogrzeb na jawie, a sny o wypadających zębach albo grzybach to zwiastun… śmierci w rodzinie. Psycholog Lee Chambers wyjaśnia, co rzeczywiście może oznaczać 10 najczęściej spotykanych sennych koszmarów.
Wypadające zęby, duchy i spadanie. Psycholog wyjaśnia znaczenie 10 najczęstszych koszmarów

Psycholog Lee Chambers oraz ekspertka od leczenia strachu i lęku Lauren Rosenberg, we współpracy z firmą MattressNextDay, przeanalizowali 10 koszmarów, których znaczenia Brytyjczycy szukali w sieci najczęściej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Okazało się, że większość internautów szuka znaczenia snu o wypadających zębach, a popularność wyszukiwania tego hasła wzrosła o 50 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Sen o wypadających zębach nie jest mroczną zapowiedzią czekających nas nieszczęść, jak tłumaczyć mogłyby to senniki, a raczej objawem nękającego nas stresu i napięć. Ostatnie zakrojone na szeroką skalę badania nad marzeniami sennymi pokazały, że nasze sny są przedłużeniem i odzwierciedleniem naszego rzeczywistego życia – emocji i wydarzeń, które towarzyszą nam na co dzień.

Sprawdźcie, co do powiedzenia o znaczeniu koszmarów ma Lee Chambers.

Znaczenie koszmarów: wypadające zęby

Według statystyk koszmary związane z wypadaniem zębów są jednymi z najbardziej powszechnych. Dodatkowo w ostatnim czasie ich występowanie może się nasilać, w związku z trwającą pandemią. Napięcie, stres, niepewna sytuacja finansowa czy zdrowotna – to wszystko wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Zdaniem Lee sen o wypadających zębach to oznaka stresu i sygnał, aby zadbać o ogólny stan zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

– Jeśli jesteś w żałobie, pod wpływem intensywnego stresu, poważnie martwisz się zmianami w życiu lub zaniedbujesz własne zdrowie, ten sen może być niezwykle częsty. Chociaż w tej chwili wydaje ci się to przerażające, prawdopodobnie jest to sygnał, abyś przyjrzał się swojemu zdrowiu i samopoczuciu – mówi Lee.

 

 

Znaczenie koszmarów: postrzał / zostać postrzelonym

Według statystyk z internetowych wyszukiwarek liczba Brytyjczyków wpisujących zapytanie „co to znaczy, kiedy zostaniesz postrzelony we śnie” wzrosła o 84 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Każdego miesiąca średnio 390 osób szuka wyjaśnienia koszmarów związanych z postrzeleniem. Nie ma danych dotyczących podobnych wyszukiwani w Polsce, jednak może domniemywać, że mniejsza styczność z bronią palną sprawia, że i liczba tego typu snów będzie mniejsza.

Lee wyjaśnia, że sen, w którym zostajemy postrzeleni może mieć wiele symbolicznych znaczeń, a wiele zależy od okoliczności, w jakich we śnie ktoś – kto? – oddał do nas strzał.

– Jeśli strzelano do nas w domu, może to sugerować, że nie czujemy się bezpiecznie w naszym środowisku. Postrzelenie w plecy może być oznaką zdrady, a postrzelenie przez kogoś, kogo znamy, może sugerować pewne podstawowe problemy w relacji – dodał. Ogólnie sen o postrzeleniu oznacza brak poczucia bezpieczeństwa.

Znaczenie koszmarów: duchy

– Duchy są często postrzegane jako straszne, nawiedzające nas stworzenia. Ich pojawienie się we śnie może oznaczać, że masz zamiar rozpocząć coś ważnego i odczuwasz związaną z tym presję. Jeśli rozpoznajesz ducha, prawdopodobnie jest to osoba, do której żywisz jakieś uczucia, a jeśli minęły one w prawdziwym życiu, może to oznaczać, że te stłumione emocje wciąż w tobie są – mów Lee.

Sny o duchach mogą być także oznaką strachu przed śmiercią – własną lub kogoś bliskiego.

 

 

Znaczenie koszmarów: bycie ściganym

Jeśli we śnie ktoś cię goni, to w życiu na jawie borykasz się z frustracją lub próbujesz osiągnąć jakiś cel, który wydaje ci się odległy.

Zdaniem Lee kluczem do zrozumienia znaczenia tego rodzaju koszmaru jest skupienie się na tym, kto lub co cię ściga. Niektórzy eksperci uważają, że bycie ściganym przez zwierzę wskazuje na instynktowny impuls, który trudno jest powstrzymać na jawie, podczas gdy ścigający cię potwór odzwierciedla umiejętność lub wyzwanie, z którym walczysz.

– Często jest to sygnał, że wybieramy ucieczkę, a nie walkę. Warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje – mówi.

Znaczenie koszmarów: ogień

W koszmarze otaczają cię płomienie, których nie możesz ugasić, ani się przez nie przedrzeć. Zdaniem ekspertów, kiedy śnisz o ogniu, może on symbolizować wiele emocji – w tym niepokój i złość.

Jeśli zostaniesz sparzony przez ogień, oznacza to, że jesteś zły, a twój gniew – tłumiony na co dzień – popycha cię do jego uwolnienia. Wreszcie sen o ogniu może być również ostrzeżeniem przed niebezpiecznym lub ryzykownym wyzwaniem, którego podjęcie rozważasz.

 

Znaczenie koszmarów: utonięcie

Sen, w którym toniesz, oznacza, że w twoim prawdziwym życiu pojawiła się sytuacja, w której czujesz, że w jakiś sposób się zatracasz – twierdzi Lee.

Przebywanie pod wodą symbolizuje bycie przytłoczonym przez nawał myśli – o pracy, związku, rodzinie, do których dołącza stres i napięcie związane z tym, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z tymi problemami.

Znaczenie koszmarów: nagość w miejscu publicznym

– Śnienie o byciu nagim w miejscu publicznym może być nieprzyjemne i często oznacza, że ​​nie byłeś gotowy na coś, co wydarzyło się w twoim prawdziwym życiu, a brak gotowości dosłownie sprawia, że ​​czujesz się odsłonięty – wyjaśnia Lee.

Psycholog dodaje, że bycie nagim we śnie może również oznaczać, że zbytnio martwimy się tym, jak postrzegają nas inni i co o nas myślą, bądź mówią. – Ale naprawdę kluczowe jest to, jak reagujesz we śnie. Czy jesteś zawstydzony lub skrępowany? A może czujesz się wolny i wyrażasz siebie? – pyta Lee.

Sen o nagości może również sygnalizować, że brakuje ci pewności siebie, aby osiągnąć upragnione cele.

Znaczenie koszmarów: błądzenie

Kiedy śnisz, że się zgubiłeś, często oznacza to, że także na jawie czujesz zagubiony i obawiasz się, czy kierunek, w którym zmierzasz ty i twoje życie jest właściwy. – Poczucie braku swojego miejsca w pracy lub życiu może wywołać takie sny – mówi psycholog.

Sny o błądzeniu mogą też oznaczać, że próbujemy odkryć samych siebie – emocje, cechy, wspomnienia, których poszukujemy w swoim wnętrzu.

 

 

Znaczenie koszmarów: śmierć

Koszmary o śmierci znalazły się dopiero na dziewiątym miejscu i – jak mówi ekspert – wcale nie dotyczą śmierci, a raczej symbolizują zamknięcie jakiegoś etapu w naszym życiu. Niekoniecznie musi to być etap łatwy do rozpoznania, związany z karierą czy życiem rodzinnym (porzucenie pracy, rozwód). Może chodzić o etap w rozwoju emocjonalnym bądź psychicznym.

– Chociaż te sny mogą być przerażające, są również okazją do rozwoju i przyjrzenia się temu, co dzieje się na jawie. Mogą też sygnalizować, że chcesz, aby część swojego życia się zmieniła – mówi Lee.

Znaczenie koszmarów: spadanie

Kolejnym powszechnym koszmarem jest upadek. Według Lee sen taki może sugerować, że gubimy się w jakiejś dziedzinie swojego rzeczywistego życia.

– Zwykle uważa się, że jest to oznaka zbytniego trzymania się jakiegoś aspektu w życiu lub poczucia, że ​​tracisz nad czymś kontrolę – wyjaśnia.

Lee podkreśla, że rzeczywiste znaczenie snów można określić jedynie wiedząc, jakie wydarzenia mogły wpłynąć na śniącego na tyle silnie, aby znalazły swoje odzwierciedlenie w sennych koszmarach.