Wystarczy 12 minut intensywnego treningu, żeby zmienić biomarkery we krwi

Krótkie serie ćwiczeń mają na nasz organizm większy wpływ, niż mogłoby się wydawać. Nowe badanie udowadnia, że zaledwie 12 minut intensywnej aktywności wystarczy, by znacząco zmienić biomarkery zdrowia metabolicznego we krwi człowieka.

Badacze przeanalizowali reakcje 411 mężczyzn i kobiet w średnim wieku na 12 minut intensywnego wysiłku fizycznego, stwierdzając, że tego rodzaju trening miał wpływ na ponad 80 procent krążących we krwi metabolitów.

Metabolity te mogą działać jako kardiometaboliczne, sercowo-naczyniowe i długoterminowe wskaźniki stanu zdrowia, sugerując, że nawet krótki impuls w postaci intensywnej aktywności wystarczy, by wspomóc niektóre z kluczowych biologicznych procesów organizmu.

“Wiele wiadomo na temat wpływu ćwiczeń fizycznych na układ sercowo-naczyniowy i zapalny organizmu, ale nasze badanie przedstawia całościowe spojrzenie na metaboliczny wpływ ćwiczeń fizycznych poprzez powiązanie określonych ścieżek metabolicznych ze zmiennymi odpowiedziami organizmu na ćwiczenia fizyczne i długoterminowymi wynikami zdrowotnymi” – mówi Gregory Lewis, specjalista w dziedzinie niewydolności serca i transplantacji w Głównym Szpitalu Massachusetts (Massachusetts General Hospital) – “Nieco szokujący był dla nas wpływ, jaki krótki wysiłek fizyczny może mieć na krążące poziomy metabolitów, które regulują takie kluczowe funkcje organizmu jak insulinooporność, stres oksydacyjny, reaktywność naczyniowa, stany zapalne i długowieczność”.

Jednym z przykładów metabolitów wymienionych przez naukowców jest glutaminian. Wiąże się on z chorobami serca, cukrzycą i krótszą żywotnością, a dzięki intensywnym ćwiczeniom jego stężenie spadło średnio o 29 procent. Z kolei poziom metabolitu DMGV (kwas dimetyloguanidynowo-walerynowy), który odpowiada za zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę i choroby wątroby, spadł o 18 procent. Naukowcy przeanalizowali również pewne zmiany w indeksie masy ciała i płci uczestników, na podstawie których stwierdzili, że otyłość może ograniczać niektóre korzyści płynące z ćwiczeń o dużej intensywności.

Badacze śledzili i analizowali łącznie 588 metabolitów, w wyniku czego uznali, że te same techniki, z których skorzystali, mogłyby być wykorzystywane do uzyskania bardziej ogólnego obrazu czyjegoś zdrowia.

“Co ciekawe, nasze badania wykazały, że różne metabolity śledzące różne fizjologiczne reakcje na ćwiczenia fizyczne mogą dawać unikalne ślady w krwiobiegu, które ujawniają, czy dana osoba jest sprawna fizycznie – działa to w dużej mierze jak badania krwi, które określają, jak funkcjonują nerki i wątroba” -– mówi kardiolog Matthew Nayor ze szpitala w Massachusetts.

Dane do nowej analizy pochodzą z Framingham Heart Study, wieloletniego projektu badawczego, który obecnie obejmuje trzy pokolenia ludzi. Zapisy badania sięgają 1948 r.,dzięki czemu  naukowcy mogą obserwować to, jak w dłuższej perspektywie zmiany metaboliczne wpływają na zdrowie.

Istnieje stale rosnący zbiór badań, które pokazują, że nawet ograniczony czas aktywności fizycznej może mieć dobroczynne długofalowe efekty, a organizm odczuje pozytywne korzyści, nawet jeśli dostarczymy mu tylko godzinę ruchu tygodniowo.

Jest to ważne, ponieważ okazuje się, że nawet niewielka aktywność może pomóc w walce z rakiem, poprawić pamięć i pomóc w utracie wagi.  “Zaczynamy lepiej rozumieć molekularne podstawy tego, jak ćwiczenia fizyczne wpływają na organizm i wykorzystywać tę wiedzę do zrozumienia architektury metabolicznej wokół wzorców reakcji na ćwiczenia” – mówi kardiolog Ravi Shah, który brał udział w badaniu – “Podejście to może być potencjalnie skierowane do osób z nadciśnieniem tętniczym lub wieloma innymi czynnikami ryzyka metabolicznego w odpowiedzi na wysiłek fizyczny, a także wyznaczyć im zdrowszą trajektorię już na początku”.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie “Circulation”.