Wystarczy kilka minut

źródło: www.news.hw.ac.uk

Aby znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego oraz usprawnić działanie układu sercowo-naczyniowego, nie trzeba katować się codziennymi treningami na siłowni czy godzinami biegać po parku. Ostatnie doświadczenia brytyjskich naukowców wykazały, że aby utrzymać zdrowie w formie, wystarczy zaledwie kilka minut ćwiczeń w tygodniu.

Jest wiele osób, które z przyjemnością uprawiałyby ćwiczenia fizyczne, gdyby tylko znalazły na to czas. Większość poprzestaje więc na kilkuminutowej gimnastyce o poranku. Najnowsze badania naukowców z Heriot-Watt University w Edynburgu wykazały jednak, że regularnie uprawiane dość intensywne ćwiczenia fizyczne, trwające zaledwie 7 minut, już w ciągu dwóch tygodni przyspieszają metabolizm cukrów w organizmie człowieka nie gorzej, niż codzienne wyczerpujące treningi.

Profesor James Timmons postanowił sprawdzić wpływ wysokointensywnych treningów z przerwami (high-intensity interval training) na przemianę materii. Doświadczenie, w którym wzięło udział 25 mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia, polegało na tym, że ochotnicy co parę dni jeździli intensywnie (z maksymalnym obciążeniem) na rowerze oraz wykonywali inne ćwiczenia fizyczne. W informacji prasowej uniwersytetu Timmons podkreśla, że ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu drugiego ulega obniżeniu, jeśli człowiek regularnie uprawia sport. Jednakże jego doświadczenie dowodzi, że do osiągnięcia tego samego efektu wystarczy wykonywać kilka 30-sekundowych, intensywnych ćwiczeń na mięśnie. Odczuwalną poprawę przemiany materii można zauważyć już za kilka tygodni. 

Ćwiczenia na urządzeniach treningowych można zamienić bieganiem po schodach — przynajmniej dwa razy w tygodniu należy w szybkim tempie  pokonać w górę i w dół cztery półpiętra — ćwiczenie należy powtórzyć cztery razy. Wcześniej uważano, że aby zrównoważyć stężenie glukozy i insuliny we krwi, należy przynajmniej kilka godzin w tygodniu uprawiać sport. Obecnie jednak naukowcy uważają, że aby prowadzić w miarę zdrowy tryb życia, wystarczy zaledwie kilka minut intensywnych ćwiczeń. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie BMC Endocrine Disorders.  JSL