Nowe pęknięcie w Yosemite. Jeden z najsłynniejszych szlaków zmieni się nie do poznania

Park Narodowy Yosemite rocznie odwiedza ponad 3,5 miliona turystów, a Royal Arches to jeden z najbardziej charakterystycznych szlaków wspinaczkowych. Wkrótce zmieni się on nie do poznania, bo w skale pojawiło się nowe pęknięcie.
Park Narodowy Yosemite /Fot. Unsplash

Park Narodowy Yosemite /Fot. Unsplash

Osoby wspinające się w Parku Narodowym Yosemite natknęli się w ubiegłym tygodniu na nową szczelinę w pobliżu klifu Royal Arches. Ma ono blisko 60 m długości i ciągle się powiększa – pracownicy parku nazwali je “Super Natural”, choć za powstaniem szczeliny nie stoi żadna tajemnica. To efekt stale postępujących procesów geologicznych.

Yosemite cały czas się zmienia

Park Narodowy Yosemite ma powierzchnię ponad 3000 km2 i można w nim znaleźć wiele różnorodnych szlaków turystycznych – zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Spośród wielu stref wspinaczkowych, Royal Arches jest jedną z najbardziej charakterystycznych. Nie jest przesadnie wymagająca, zapewnia spektakularne widoki, a przy tym stanowi najłatwiejszy sposób na dotarcie do słynnej North Dome.

Czytaj też: Ile lat liczy słynna dolina Yosemite? Błąd naukowców trzeba było skorygować aż o 40 mln lat

Ale natura wciąż się zmienia, czego dowodem jest nowe pęknięcie skalne o długości 60 m, które stopniowo się powiększa. Szczelina częściowo oderwała duży filar skalny w pobliżu trasy wspinaczkowej znanej jako Super Slide. Aby zmniejszyć ryzyko upadku skał, władze parku zamknęły te szlaki, podczas gdy dynamika sytuacji jest stale monitorowana. Nie wiadomo, jak długo to potrwa.

Nowe pęknięcie w Yosemite /Fot. Yosemite Climber Stewards/Instagram

Jesse McGahey, jeden ze strażników Parku Narodowego Yosemite, mówi:

Dowiedzieliśmy się o nowym pęknięciu od przewodnika ze szkoły górskiej Yosemite, który wspiął się tam 6 sierpnia i nie zauważył pęknięcia. A potem wspiął się na nią 20 sierpnia i szczelina już tam była. Było to zaledwie 2,5-centymetrowe pęknięcie o długości 60 m.

Nierzadko zdarza się, że skały pękają – istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje. Mechanizmy wyzwalające, takie jak woda, lód, aktywność sejsmiczna i wzrost roślinności, należą do końcowych sił powodujących opadanie niestabilnych skał. Jeśli woda dostanie się do szczelin w podłożu skalnym, może wytworzyć ciśnienie za niestabilnymi skałami. Woda może również przedostać się do pęknięć w skale i zamarznąć, powodując wzrost tych pęknięć.

Czytaj też: Ile razy można wyjść na Mount Everest? Ile razy się chce i ten niezwykły Szerpa to udowadnia

Według doniesień pęknięcie przesunęło się o około 2,5 cm w ciągu siedmiu dni, ale co to oznacza dla przyszłości, nie jest jasne. Duży filar skalny, o który martwią się urzędnicy parku, może wkrótce spaść lub proces ten może zająć lata, ale dopóki nie uzyskają jaśniejszego obrazu potencjalnego zagrożenia, część parku pozostanie niedostępna.

Odrywające się skały nie są rzadkością w Dolinie Yosemite, której strome klify zostały wyrzeźbione przez lodowiec. Tutejszy krajobraz stale się zmienia, co dodaje przyrodzie surowego piękna, ale i stanowi potencjalne zagrożenie dla turystów.