Pokojowa Nagroda Nobla 2019 dla premiera Etiopii

Z rozwiązanie trwającego dwie dekady konfliktu Etiopii z Erytreą
Pokojowa Nagroda Nobla 2019 dla premiera Etiopii

Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla jest Premier Etiopii Abiy Ahmed. Odegrał on bardzo ważną rolę w zakończeniu 20-letniej wojny między Etiopią i Erytreą, która toczyła się  terytorium graniczne, zdobył również uznanie za swoje uczestnictwo w porozumieniu o podziale władzy w sąsiadującym Sudanie, po niedawnym kryzysie politycznym, który zakończył się aresztowaniem Omara al-Bashira, rządzącego krajem przez prawie 30 lat.

 

 

 

Kiedy Abiy Ahmed został premierem, stwierdził, że chce wznowić rozmowy pokojowe z Erytreą. W ścisłej współpracy z Isaiasem Afwerki, prezydentem Erytrei, Ahmed szybko wypracował podstawy porozumienia męidzy krajami. Zasady te zostały określone w deklaracjach, które premier Abiy i prezydent Afwerki podpisali w Asmarze oraz Jeddah w lipcu i wrześniu ubiegłego roku. Ogłaszając wygraną premiera, Etiopii Norweski Komitet Noblowski wyraził nadzieję, że porozumienie pokojowe przyczyni się do pozytywnych zmian dla całej ludności Etiopii i Erytrei.

Wczesne miesiące Ahmeda na stanowisku premiera naznaczone były zdecydowanym i podejmowaniem decyzji –  uwolnił dziennikarzy i więźniów politycznych, potępiając ich tortury. Abiy spotkał się również z opozycją i społeczeństwem, aby przedyskutować zaplanowane reformy i zaprosił wcześniej wygnane z Etopii partie polityczne do powrotu. Rozpoczął on poważne reformy instytucjonalne, w tym w sektorze bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości.

Kobiety również nie zostały pominięte w jego programie – Abiy zademonstrował swoją wiarę w równości płci, mianując kobiety na połowę stanowisk w swoim gabinecie.
Oprócz tego zadbał o usunięcie z wysokich stanowisk wszystkich polityków, którzy maczali ręce w korupcji i zlikwidował cenzurę w mediach.

Po udanym nawiązaniu pokoju z Erytreą premier Abiy zaangażował się również w inne procesy pojednawcze wschodniej i północno-wschodniej Afryki. We wrześniu 2018 r. wraz ze swoim rządem aktywnie przyczynił się do normalizacji stosunków dyplomatycznych między Erytreą a Dżibuti. Ponadto, to  Ahmed mocno dążył do mediacji między Kenią a Somalią w przedłużającym się konflikcie o prawa do spornego obszaru morskiego. Negocjacje cały czas trwają i w końcu widać nadzieję na rozwiązanie tego konfliktu. 17 sierpnia kraje stworzyły wspólny projekt nowej konstytucji, a premier Abiy odegrał kluczową rolę w procesie, który doprowadził do tego porozumienia.