Żabka idzie w ekologię. Pierwszy taki sklep w Polsce

Żabka Eko Smart to sklep, który – według zapowiedzi – ma łączyć ekologię z najnowszymi technologiami. Gdzie znajduje się pierwsza taka placówka i czego możemy spodziewać się na miejscu?
Żabka idzie w ekologię. Pierwszy taki sklep w Polsce

Żabka Eko Smart powstała w Poznaniu. Do stworzenia etykiet z cenami oraz żaluzji użyto ogniw perowskitowych. Wykorzystano także systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami. Przy stoisku z kawomatem znajdziemy płytki wykonane z fusów i łusek po kawie, podczas gdy półki w szafie mroźniczej są wykonane z glikolu.

Czytaj też: Technologie dla zdrowia. Trwają zgłoszenia do konkursu Huawei Startup Challenge

Jeśli chodzi o kolejne tego typu inwestycje, to sieć zdecydowanie nie powiedziała ostatniego słowa. Trzy kolejne placówki mają rozpocząć swoją działalność już wkrótce. Nie jest jeszcze jasne, gdzie dokładnie je znajdziemy, ale mają to być “różne części kraju”.

Na bazie doświadczeń z pilotażowych programów prowadzonych w naszym laboratorium w Warszawie, wprowadziliśmy do sieci nowe rozwiązania, dzięki którym zredukowaliśmy emisje gazów cieplarnianych o ponad 1,3 tys. t CO₂, a także zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej o prawie 261 MWh. […] Prezentując nowe rozwiązania, zachęcamy także klientów do pozyskiwania zupełnie innych doświadczeń zakupowych. Liczymy, że w ten sposób dodatkowo zasiejemy w nich ciekawość i zachęcimy do proekologicznych działań.  Anna Grabowska, Grupa Żabka

Pierwsza w Polsce Żabka Eko Smart pojawiła się w Poznaniu

Poznańska Żabka Eko Smart wykorzystuje energię pochodzącą w 100% z odnawialnych źródeł. Dzięki fotowoltaice opartej na ogniwach perowskitowych można generować energię zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego. Na dachu sklepu zamontowano także 15 modułów paneli fotowoltaicznych. Aby oszczędzać energię wykorzystywaną przez lodówki i zamrażarki projektant wprowadził maty z konopi siewnych, które służą jako forma biodegradowalnej izolacji. Przed sklepem stanęła ławka solarna, dzięki której można naładować telefon.

Czytaj też: Tani i wydajny recykling paneli fotowoltaicznych. Oto nowy sposób 

Istotnym aspektem wydaje się EKOmat. Urządzenie to służy do zbiórki butelek i puszek po napojach. Materiały te posłużą do stworzenia nowych opakowań produktów marek własnych Żabki, mających o 33% mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy. Jedna ze ścian budynku, w którym znajduje się Żabka Eko Smart, została pokryta roślinami. W 280 donicach znajdują się 532 rośliny odpowiedzialne za pochłanianie dwutlenku węgla, produkcję tlenu i wychwytywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dla tych, którzy na zakupy jeżdżą rowerem miłą niespodzianką powinna okazać się obecność stojaka rowerowego, a także stacji naprawy wyposażonej między innymi w pompkę i narzędzia do regulacji roweru.