Najważniejszy zabytek Wenecji zawiera nieznane wcześniej obiekty. Jak to możliwe, że znaleziono je dopiero teraz?

Wizyta w Wenecji bez odwiedzenia placu św. Marka to jak wypad do Paryża z pominięciem wieży Eiffla. Właśnie w obrębie wspomnianego placu archeolodzy znaleźli niedawno bardzo stary kościół oraz grób.
Najważniejszy zabytek Wenecji zawiera nieznane wcześniej obiekty. Jak to możliwe, że znaleziono je dopiero teraz?

Początki placu św. Marka sięgają IX wieku i przeplatają się z budową bazyliki dedykowanej tej samej postaci. Z biegiem lat jego rozmiar się powiększał, choć niezmienny pozostawał fakt, iż było to miejsce organizowania ważnych uroczystości. Współcześnie stanowi ono natomiast turystyczną mekkę zalewaną okresowo wodą.

Czytaj też: Wykuta w skale nekropolia zawiera gigantyczny grobowiec. Jest związany ze starożytną cywilizacją 

Tym bardziej fascynujący pozostaje fakt, że mimo ogromnej liczby odwiedzających oraz licznych badań przeprowadzonych na miejscu przez ekspertów, plac św. Marka wciąż ma swoje tajemnice. W ich odkrywaniu pomogły ostatnie prace wykopaliskowe związane z wymianą kostki brukowej.

Efekty tych działań przekroczyły najśmielsze oczekiwania archeologów. W toku prac natknęli się bowiem na grobowiec datowany na VII lub VIII wiek. W tym okresie dość powszechną praktyką było tworzenie wieloosobowych grobów. W tym przypadku mowa o pochówku siedmiu ludzi, w tym 8-letniego dziecka. Pozostali zmarli byli natomiast dorosłymi. Ze względu na kamienną konstrukcję grobowca badacze uznali, że musiał w nim spocząć ktoś wysoko postawiony.

Zabytek w postaci placu św. Marka to jeden z głównych punktów turystycznych Wenecji. Niedawno znaleziono pod nim średniowieczny kościół oraz grób zawierający szczątki siedmiu osób

Dalsze działania przyniosły jeszcze więcej niespodzianek. Archeolodzy zauważyli ruiny dawnego kościoła w postaci ścian oraz podłogi. Z dotychczas zgromadzonych informacji wynika, iż chodzi o zaginioną średniowieczną świątynię San Geminiano. Doniesienia o istnieniu tego budynku w pobliżu placu św. Marka krążyły od dawna. Według dostępnych danych miał on powstać we wczesnym średniowieczu i być dwukrotnie rozbierany oraz przenoszony. Do jego całkowitego zniszczenia doszło natomiast na początku XIX wieku.

Czytaj też: Wielkie znalezisko archeologiczne z Polski. Ten sztylet ma ponad 4 tysiące lat i nietypowy skład

Teraz, setki lat później, udało się potwierdzić ostatnią lokalizację kościoła San Geminiano. Wykopaliska zostały zakończone, a lokalne władze poinformowały, że kostka brukowa zostanie ponownie ułożona. Jeśli zaś chodzi o wydobyte szkielety, to archeolodzy zamierzają przeprowadzić szczegółowe analizy, które powinny dostarczyć informacji na temat tożsamości zmarłych.