Możliwość wykazania swoich umiejętności w modelowania 3D w darmowym programie Google SketchUp trzeci raz z rzędu proponuje Wydział Informatyki WSB-NLU w Nowym Sączu, w tym roku wspólnie z Parkiem Technologicznym – Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu.

Ogólnopolski konkurs pod nazwą Wirtualne-Zamki organizowany jest od września 2007 roku. Odbyły się dwie edycje, które zgromadziły uczestników z całego kraju. Wybrane prace konkursowe można zobaczyć na stronie internetowej www.wirtualne-zamki.pl oraz na stronie społecznościowej Wirtualne-Zamki na Facebooku.

„Szlakiem Małopolskiej Architektury Drewnianej”

Trzecia edycja 2011 odbywa się pod hasłem: „Szlakiem Małopolskiej Architektury Drewnianej”.  Patronują jej Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Diecezja Tarnowska. Uczestnicy konkursu mają za zadanie opisać i „zamodelować” jeden z blisko 250 obiektów architektury drewnianej znajdujących się na terenie województwa małopolskiego. Na „Szlaku Architektury Drewnianej”, który powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego znajdują się między innymi malownicze kościoły, piękne cerkwie, dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

Przyjemne z pożytecznym

Cel, jaki sobie stawiamy organizując konkurs, to zmotywowanie młodzieży, na co dzień bardzo zaprzyjaźnionej z komputerem, do poznawania i przyjrzenia się unikalnym walorom turystycznym Małopolski. Zwycięzcy Konkursu wykazują się nie tylko umiejętnościami komputerowego modelowania obiektów architektonicznych, ale również zdolnościami artystycznymi, znajomością historii, legend i okolic wybranego obiektu. Konkurs to także integracja środowiska młodych ludzi o podobnych zainteresowaniach - mówi Janusz Mazur, koordynator Projektu. Na zwycięzców konkursu (nagrodzonych zostanie pierwszych dziesięć miejsc) czekają cenne nagrody: notebook, netbook, iPad, iPody, a także oprogramowanie do tworzenia grafiki trójwymiarowej (Strata Foto 3D, Rhinoceros 3D EDU) oraz sprzęt wspomagający tą pracę (3D SpaceNavigator).  Zyskują uczestnicy konkursu, ale nie tylko. Prace konkursowe budują bazę modeli cennych zabytków w rzeczywistości rozsianych na dużym obszarze, a w świecie wirtualnym dostępnych w jednym miejscu. Możliwość interakcyjnego oglądania, a więc zajrzenia w każdy zakamarek modelu, włączając w to jego otoczenie, staje się jednym ze sposobów skłonienia turystów do dalszego poznawania obiektów, już w rzeczywistości. – mówi Krzysztof Wnęk prezes Parku Technologicznego – Miasteczko Multimedialne, które jest współorganizatorem Konkursu. Szlak Architektury Drewnianej Małopolski stworzony na bazie nadesłanych modeli będzie dostępny również na stronie Parku Technologicznego – Miasteczko Multimedialne. Poprzez ten projekt chcemy pokazać w jaki sposób, wykorzystując nowe technologie, można prezentować kulturowe dziedzictwo – dodaje Krzysztof Wnęk

Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się na forum strony www.wirtualne-zamki.pl do 30 kwietnia 2011 r.

Zapraszamy również do wirtualnego spaceru po zamkach w naszym serwisie: http://www.focus.pl/informacje/zamki3d/