Czy to tam znajdowało się zaginione miasto Tu’am? Archeolodzy mówią o przełomie

Rzekomy przełom w poszukiwaniach nastąpił z udziałem archeologów zajmujących się kwestią położonego na Bliskim Wschodzie miasta. Znane jako Tu’am, od lat wzbudzało zainteresowanie świata nauki.
Czy to tam znajdowało się zaginione miasto Tu’am? Archeolodzy mówią o przełomie

Kluczowe okazały się wykopaliska prowadzone ostatnimi czasy w regionie Umm Al Quwain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Właśnie za ich sprawą badacze dotarli do ruin z VI wieku. Zdaniem uczestników ekspedycji mogą to być pozostałości po zaginionym mieście Tu’am. 

Czytaj też: Dawna bitwa i zagadkowy alfabet. Tablica z Hiszpanii jest owiana tajemnicą

Działając na wyspie Al Sinniyah, już wcześniej archeolodzy zidentyfikowali interesujące obiekty, takie jak klasztor czy fragmenty osady. Przy kolejnym podejściu zebrali jeszcze więcej dowodów na istnienie rozległych zabudowań. Wydaje się, iż historia tego miejsca może sięgać IV wieku, przy czym okres jego szczytowego rozwoju przypadał na przełom V i VI wieku.

Zdaniem archeologów osada, którą zlokalizowali na wyspie Al Sinniyah to zaginione miasto Tu’am. Odkryte obiekty są zgodne z opisami zawartymi w źródłach wczesnoislamskich

Opisy poświęcone Tu’am występują w tekstach arabskich sprzed wieków. Wydaje się, że pozostałości kamienic mających po około 30 metrów kwadratowych każda oraz wąskich chodników, wzdłuż których ciągną się te zabudowania, odpowiadają tym opisom. Według ówczesnych kronikarzy na terenie miasta prężnie funkcjonował połów pereł, a także handel cennymi klejnotami.

Z czasem osada straciła jednak na znaczeniu. Wcześniej była istotnym regionalnym ośrodkiem, lecz w pewnym momencie lokalne napięcia zaczęły wzrastać. Doszły do tego liczne przypadki zachorowań na dżumę. Najpierw populacja miasta spadła, a ostatecznie zostało opuszczone. Biorąc pod uwagę obecność szkieletów znalezionych na miejscu wydaje się prawdopodobne, iż mieszkańcy faktycznie mieli do czynienia z zachorowaniami na dżumę. Szczątki nie noszą bowiem śladów fizycznych urazów, co zwiększa prawdopodobieństwo śmierci wynikającej z choroby.

Czytaj też: Wrak chińskiego statku zdradza sekrety dynastii Ming. Nie dotarł do niego człowiek

Tim Power z Uniwersytetu Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyjaśnia, że on i jego współpracownicy – bez względu na to, czy faktycznie chodzi o Tu’am – zlokalizowali pozostałości największej osady na wybrzeżu Zatoki Perskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nigdy przedtem archeolodzy nie badali tego miejsca, a dotychczasowe wnioski pokrywają się z opisami zawartymi w źródłach wczesnoislamskich. I choć brakuje twardych dowodów, to jednocześnie jest to największe znane miasto w regionie, co pasowałoby do Tu’am.