Fani sera mogą sobie pogratulować, bo właśnie dostali do ręki mocny argument do obrony przed wszystkimi, którzy chcieliby im go ograniczyć. Większość dietetyków do tej pory doradzała jak największe umiarkowanie w spożywaniu tego typu smakołyków ze względu na dużą zawartość cholesterolu i tłuszczów. Powszechna była także opinia, że w dłuższej perspektywie ser (i inny tłusty nabiał) może doprowadzić do większego zagrożenia chorobami serca. 

Jednak najnowsze badania stawiają te produkty w zupełnie innym świetle. W jednym z nich okazało się, że kontrolowana grupa osób w średnim wieku oraz z nadwagą, która spożywała pełnotłusty ser cheddar zanotowała obniżenie poziomu cholesterolu. Porównano ich do grup jedzących odtłuszczony ser oraz masło. Cheddarożercy wypadli najlepiej. Badanie było sponsorowane przez irlandzką firmę produkującą nabiał, jednak wnioski naukowcy wyciągali niezależnie.

Uczestnicy badania jedli naprawdę duże ilości pełnotłustego sera przez sześć tygodni (pozazdrościć). Dzięki analizie tego, co się z nimi działo naukowcy chcieli dotrzeć do tego, jak w tej pyszności układa się białko oraz wapń.  Ten układ nazwano “serową matrycą”.

- Wydaje mi się, że ta nazwa (eng. matrix – matryca) brzmi bardzo mistycznie – mówi Emma Feeney z uczelni University College Dublin, która kierowała zespołem badawczym – Ale tak naprawdę to po po prostu fajne słowo do określenia czegoś zwyczajnego.

Jakiej witaminy brakuje weganom? 7 rzeczy o diecie wegańskiej, które warto wiedzieć --->

Wyniki badania zespołu Feeney na 164 dorosłych Irlandkach i Irlandczykach z nadwagą opublikowano w American Journal of Clinical Nutrition. Uczestnicy badania, którzy włączyli do diety pełnotłusty ser i jednocześnie ograniczyli inny nabiał do około 60 mililitrów mleka przestali przybierać na wadze. Dodatkowo w ich organizmach spadł poziom LDL, czyli tak zwanego złego cholesterolu, odpowiedzialnego za choroby układu krążenia. W czasie badania jedli 120 gramów sera dziennie lub ponad połowę standardowego irlandzkiego serowego kręgu, czyli naprawdę sporo. 

W lipcu natomiast, opublikowano wyniki innych badań, przeprowadzonych w USA. Analiza objęła 2 900 osób i ich żywienie na przestrzeni 20 lat. Ci, którzy w swojej diecie mieli pełnotłusty nabiał wcale nie wykazywali większego zagrożenia chorobami serca i innymi śmiertelnymi schorzeniami od pozostałych badanych.