Złe wspomnienia można wymazać

Elektryczna stymulacja mózgu pozwoliła naukowcom przekształcić złe wspomnienia w pozytywne.

Niezwykłe doświadczenie przeprowadzone przez naukowców z Centrum Genetyki Obwodów Neuronalnych japońskiego instytutu Riken i Massachusetts Institute of Technology (MIT) zostało opisane w magazynie Nature. Badaczom udało się sztucznie pobudzić mózg myszy oderwać wspomnienia od ich kontekstu emocjonalnego i dowolnie go modyfikować.

Na początku stworzono negatywne skojarzenie z konkretnym miejscem. Potem, dzięki stymulacji, zamieniono je w pozytywne i na odwrót. Neurony, które “przechowują” pamięć o danym miejscu zostały aktywowane w innym kontekście emocjonalnym, co wpłynęło na zmianę skojarzenia. Badania dają naukowcom nowy wgląd w cały proces formowania się i modyfikowania skojarzeń i wspomnień.

– Większość wspomnień ma swoją unikalną wartość emocjonalną. Wydarzenia budzą pozytywne albo negatywne emocje. Wszystko jednak zależy od kontekstu. Inaczej wspominamy romantyczną kolację, gdy związek właśnie się rozpadł albo wyczekane wakacje nad morzem, gdy byliśmy świadkami groźnego wypadku. Nasza pamięć nieustannie się zmienia – twierdzą autorzy badania i podkreślają, że “pamięć miejsc” zlokalizowana w obrębie hipokampu może “przywołać” rożne zestawy neuronów i uruchomić dobre albo złe emocje. 

– Udało nam się całkowicie zmodyfikować sposób, w jaki mysz reagowała na wspomnienia. Bez zastosowania żadnych leków – mówi dr Roger Redondo, jeden z autorów badania. 

Naukowcy mają nadzieję, że podobne metody w przyszłości pozwolą leczyć osoby, które cierpią na różnego rodzaju traumy. 

Czytaj więcej: Tragiczny wypadek, toksyczny związek, mobbing w pracy. Ach, gdyby tak jak bohaterowie „Zakochanego bez pamięci” móc wymazać te wspomnienia! Poszukiwania tabletki, która oczyści naszą pamięć, trwają