Drogocenne artefakty są dowodem na istnienie zagadkowej krainy. Tajemnicze znalezisko w niecodziennej lokalizacji

Do wielkiego odkrycia doszło w Kazachstanie. Działający tam archeolodzy wydobyli spod ziemi złotą biżuterię. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż chodzi o artefakty związane z pewną tajemniczą grupą ludzi.
Drogocenne artefakty są dowodem na istnienie zagadkowej krainy. Tajemnicze znalezisko w niecodziennej lokalizacji

A w zasadzie tworzoną przez nich kulturą. Uczestnicy ekspedycji dotarli do wykonanych ze złota kosztowności, a także lustra z brązu oraz grotów strzał. Pochodzenie znalezionych na południu Kazachstanu przedmiotów sięga okresu sprzed 2000 lat. Najwyraźniej były one związane z królestwem Kangju, które powstało około I-II wieku p.n.e. i upadło kilkaset lat później, w V wieku. 

Czytaj też: Najstarszy ludzki wirus znaleziony w kościach neandertalczyków!

Głos w sprawie zabrali przedstawiciele władz obwodu turkiestańskiego. Z przekazanych informacji wynika, że znalezione w czasie wykopalisk artefakty stanowią istotne dowody wskazujące na świetnie zorganizowane praktyki rzemieślnicze w tamtejszych okolicach. Kangju prowadziło wtedy zakrojony na szeroką skalę handel, w którym brał udział Rzym, Chiny czy Państwo Kuszanów. 

Oczywiście nie wszystkie przedmioty były wytwarzane na miejscu. Na przykład wspomniane lustro – ze względu na styl wykonania – najprawdopodobniej pochodzi z Chin z okresu rządów dynastii Han. Ta pozostawała u sterów kraju w latach 206 p.n.e. – 220 n.e. Lustro stanowiło element pochówku, ponieważ zostało ułożone obok zmarłej kobiety. Pozwala to przypuszczać, iż była ona osobą o wysokim statusie społecznym. 

Miejsc pochówku, którymi zainteresowali się archeolodzy było więcej. Znaleziska zostały bowiem dokonane nie w jednym, ale w trzech kurhanach. Niestety, tylko jeden zachował się w pierwotnej formie, podczas gdy dwa pozostałe padły ofiarami złodziei. Tego typu wydarzenia, tj. okradanie grobów, nie jest niestety nowy i już w czasach starożytnych dochodziło do kradzieży przedmiotów grobowych.

Artefakty znajdowały się w kurhanach zlokalizowanych na południu Kazachstanu. Jeden z nich zawierał szczątki wysoko postawionej kobiety

Na szczęście wydobytych spod ziemi artefaktów było całkiem sporo. Poza opisywanym lustrem archeolodzy zlokalizowali wykonaną w stylu rzymskim broszkę, mniejsze i większe koraliki, ceramiczny dzbanek, but, klamrę od paska, dwa złote kolczyki oraz grot strzały. Ten ostatni mógł być używany w czasie polowań na ptaki, a pochodzenie samych kolczyków wydaje się sięgać I wieku p.n.e. 

Czytaj też: XVII-wieczny skarb znaleziony w folwarku słynnej dynastii. Co wchodzi w jego skład?

Uczestnicy wykopalisk poświęcili im sporo uwagi, ponieważ wykonano je z wielobarwnego stopu złota i wykończono turkusem oraz rubinami. Mają przy tym kształt półksiężyca, wykazują wysoki połysk i zawierają elementy przypominające kiście winogron. Twórca tej biżuterii z pewnością znał się na swoim fachu! Nie jest jeszcze jasne, czy kolczyki powstały na miejscu czy też trafiły tam z zewnątrz. Bliskość Jedwabnego Szlaku sprawiała, że państwo Kangju miało liczne powiązania handlowe nawet z odległymi grupami.