Niesamowite znalezisko w Łodzi. W czasie remontu natrafili na przedwojenne przedmioty

Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi, przy jednej z tamtejszych kamienic udało się odnaleźć cenne z perspektywy historii artefakty.
Niesamowite znalezisko w Łodzi. W czasie remontu natrafili na przedwojenne przedmioty

Ich początki sięgają okolic drugiej wojny światowej. Być może zostały ukryte w momencie wybuchu konfliktu, bądź tuż przed jego rozpoczęciem. Łącznie robotnicy natrafili na ponad czterysta przedmiotów owiniętych gazetami, które umieszczono w drewnianej skrzyni.

Czytaj też: Sadzone czy na twardo? Natrafili na ogromne jaja strusi sprzed 4 tys. lat. Kto tutaj organizował biwak?

Nasi pracownicy niemal natychmiast pojawili się na miejscu, aby ocenić, że w skład zakopanego w ziemi skarbu wchodzi 280 metalowych przedmiotów – m. in. chanukije, świeczniki, sztućce, kieliszki, salaterki, okucia, papierośnica, serwetnik, szkatułka. Większość z nich została wykonana z metalu posrebrzanego. czytamy w komunikacie

Część artefaktów ma więc charakter religijny, podczas gdy inne były związane z życiem codziennym. I choć początkowo było ich około 280, to ostatecznie – po tym, jak do akcji wkroczyli archeolodzy – liczba ta wzrosła do ponad 400.

Znalezisko w Łodzi zostało dokonane przy ulicy Północnej

Znalezisko miało miejsce przy ulicy Północnej. Tamtejsza kamienica, oznaczona numerem 25, stanowiła miejsce zamieszkania rabina Arona Horowicza. Oczywiście nie możemy jednoznacznie stwierdzić, iż to właśnie do niego należały kosztowności, ale niemal na pewno zostały one ukryte przez osoby pochodzenia żydowskiego. Mówi się nawet o scenariuszu, w myśl którego wspomniany budynek był miejscem prowadzenia kultu religijnego. 

Co ciekawe, o dokonanym znalezisku niemal natychmiast została poinformowana Gmina Żydowska. Dwie z wydobytych chanukij zapalono podczas “Chanuki dla Łodzi” zorganizowanej 22.12.2022 r. przez Gminę Żydowską w Muzeum Miasta Łodzi. Zabytki trafią natomiast do zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w tym mieście. Już wkrótce wszyscy chętni będą więc mogli podziwiać przedmioty pamiętające burzliwe chwile z historii naszego kraju. 

Czytaj też: XVIII-wieczny olbrzym przeniesiony. Zanim umarł, miał do otoczenia ważną prośbę

Żydzi osiedlili się w Łodzi w XVIII wieku, a oficjalnie jako pierwszy dokonał tego w 1772 roku Joachim Zelkowicz. Z czasem ich liczba zaczęła rosnąć, aż w pewnym momencie utworzyli swoją pierwszą gminę. W 1809 roku zbudowali synagogę, a od 1811 prowadzili pochówki na cmentarzu w swoim obrzędzie. Skok demograficzny wśród ludności żydowskiej rozpoczął się w 1820 roku, kiedy to Łódź została wpisana na listę miast przemysłowych.