Do 2030 roku choroby psychiczne zdominują nasze problemy zdrowotne. Największe badanie dot. dobrostanu

Naukowcy wiedzą, że dobre samopoczucie psychiczne przekłada się poprawę zdrowia fizycznego, a także przebiegu i długości życia. Sugeruje to, że dbanie o swoje emocje jest jednym z najskuteczniejszych sposobów dbania również o resztę ciała. Jaki jest najlepszy sposób na poprawienie swojego psychicznego dobrostanu?
Do 2030 roku choroby psychiczne zdominują nasze problemy zdrowotne. Największe badanie dot. dobrostanu

Największe badanie stanu zdrowia psychicznego na świecie

Żeby to sprawdzić, autorzy nowego australijskiego badania przeanalizowali dane z prawie 420 randomizowanych ogólnoświatowych badań wykorzystujących różne rodzaje interwencji psychologicznych w celu poprawy stanu psychicznego pacjentów.

Efektem ich pracy jest metaanaliza danych od ponad 53 000 uczestników, którzy brali udział w setkach psychologicznych eksperymentów na całym świecie. Jest to największe tego typu badanie, które oferuje szeroki przegląd skutecznych interwencji w celu poprawienia stanu ducha i ciała.

Badanie ujrzało światło dzienne w momencie, kiedy najbardziej go potrzebowaliśmy – w następstwie pandemii COVID-19 i niezliczonych trudności, jakie spowodowała we wszystkich krajach, nowe spostrzeżenia na temat tego, jak skutecznie poprawiać stan psychiczny, są bardzo potrzebne.

“Podczas stresujących i niepewnych okresów w naszym życiu proaktywna praca nad naszym zdrowiem psychicznym jest kluczowa, by pomóc zmniejszyć ryzyko chorób – zarówno psychicznych, jak i fizycznych” – mówi badacz zdrowia psychicznego Joep Van Agteren z Południowoaustralijskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (SAHMRI).

 

“Istnieje wiele podejść psychologicznych, z którymi ludzie powinni eksperymentować, by określić, co działa na nich najlepiej” 

– dodaje.

Samo w sobie może to się wydawać oczywiste, ale – jak zauważają badacze – do tej pory powszechna świadomość na temat skuteczności interwencji psychologicznych była mała, biorąc pod uwagę to, że wiele współczesnych badań traktuje dobrostan psychiczny i choroby psychiczne jako dwie różne rzeczy, chociaż zawsze w jakimś stopniu się pokrywają.

W tym przypadku badacze starali się przyjąć szerszą perspektywę, przyglądając się, w jaki sposób szeroki zakres różnych rodzajów interwencji psychologicznych może korzystnie wpłynąć na dobrostan psychiczny, niezależnie od konkretnych podstaw teoretycznych w psychologii.

Najskuteczniejsze interwencje psychologiczne

Ustalili, że spośród wielu form interwencji dwie szczególnie wyróżniały się swoją skutecznością. Były to interwencje oparte na praktyce mindfulness oraz wieloskładnikowe pozytywne interwencje psychologiczne, które łączą w sobie szereg metod leczenia i działań mających na celu kultywowanie pozytywnych uczuć, zachowań i wzorców myślenia.

W mniejszym stopniu korzyści przyniosły również inne interwencje, w tym interwencje oparte na terapii akceptacji i zaangażowania, terapia poznawcza, pojedyncze pozytywne interwencje psychologiczne oraz interwencje koncentrujące się na reminiscencji. Chociaż rozmiary efektów tych interwencji są często umiarkowane, przedstawiona tu analiza sugeruje, że są one związane z pozytywną poprawą samopoczucia zarówno w populacjach klinicznych, jak i nieklinicznych.

“Samo spróbowanie czegoś raz czy dwa nie wystarczy, by uzyskać wymierny efekt” – podkreśla Matthew Iasiello, koordynator projektu w programie Zdrowie Psychiczne i Dobre Samopoczucie w SAHMRI. Wyniki metaanalizy to potwierdzają.

“Nasza analiza moderatorów wskazała, że poprawa dobrostanu psychicznego wiąże z wysiłkiem”

– pisze zespół.

“Podczas gdy przegląd nie znalazł wyraźnego liniowego efektu dawka-odpowiedź, z większą ekspozycją prowadzącą po prostu do lepszych wyników leczenia, wyniki wskazują, że bardziej intensywne interwencje wydają się prowadzić do wyraźniejszych zmian” – dodają badacze.

Innym spostrzeżeniem ekspertów jest to, że wiele rodzajów interwencji psychologicznych może odbywać się bezpiecznie – w małych grupach wolontariuszy, lub za pomocą platform internetowych i muszą wymagać bezpośrednich spotkań z psychologami i psychiatrami.

W swoim opracowaniu badacze ostrzegają, że do 2030 roku choroby psychiczne prawdopodobnie staną się największym czynnikiem wpływającym na zdrowie fizyczne, co z kolei może spowodować znaczne obciążenia służby zdrowia na całym świecie. Kluczowe jest zatem to, by jak najszybciej rozpocząć skuteczną edukację społeczeństwa.

 

Wyniki badań zostały ogłoszone w Nature Human Behaviour.

 

Więcej:samopoczucie