Zooterapia: Nowy kierunek dla studentóww Rzeszowie

Rehabilitacja osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem psa, konia, kota czy egzotycznej alpaki – m.in. takie zajęcia znalazły się w programie zooterapii, nowej specjalności, którą otwiera Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie.

Oferta studiów jest skierowana jest m.in. do absolwentów wydziału medycznego oraz osób spoza uczelni.

W programie studiów znalazły się m.in.: hipoterapia, dogoterapia, felinoterapia (metoda zooterapii z wykorzystaniem kota), alpakoterapia oraz podstawy zachowania zwierząt. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych instruktorów oraz trenerów zwierząt.

Jak podkreśliła kierowniczka Centrum Zooterapii WSIiZ Daria Sawaryn, studenci zooterapii zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności w pracy z osobami niepełnosprawnymi z wykorzystaniem zwierząt.

„Studenci otrzymają certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w zajęciach ze zwierzętami i wpis potwierdzający odbycie specjalności zooterapia. Certyfikat taki daje duże możliwości znalezienia ciekawej pracy” – podkreśla rzecznik uczelni i dodaje, że praca zooterapeuty z osobami niepełnosprawnymi przy udziale zwierząt: konia, kota, psa czy alpaki pozwala zastosować klasyczną rehabilitację w lżejszej formie.

„Terapia ze zwierzętami staje się bardzo popularną formą usprawniania psychoruchowego, jako element uzupełniania tradycyjnych metod rehabilitacji stosowanych w chorobach, takich jak mózgowe porażenie dziecięce, autyzm dziecięcy, zespół Downa czy upośledzenie umysłowe” – podkreśliła rzeczniczka.

Po ukończeniu zooterapii można znaleźć zatrudnienie w ośrodkach jeździeckich, ośrodkach rehabilitacji dzieci i młodzieży. Można też założyć własną działalność i z przeszkolonym kotem, psem i innym zwierzakiem świadczyć usługi zooterapeutyczne dla np. placówek rehabilitacyjno-medycznych.

Rzeszowska uczelnie jako jedyna w kraju prowadzi zajęcia z rehabilitacji z alpakami. Uczelnia hoduje obecnie prawie 40 sztuk tych egzotycznych zwierząt dla potrzeb zooterapii i badań nad selekcją runa ze względu na jego kolory i właściwości. Zwierzęta zostały sprowadzone w lutym 2013 r. z Chile.