Często mają za sobą trudne przeżycia. 10 lekcji od spełnionych marzycieli

Specjalistami od realizacji marzeń są podróżnicy. O ich wielkiej sile mówią Marek Kamiński, Beata Pawlikowska i Martyna Wojciechowska.
Często mają za sobą trudne przeżycia. 10 lekcji od spełnionych marzycieli

Postanowiłam przyjrzeć się ich życiorysom, żeby dowiedzieć się, co łączy spełnionych marzycieli i czego można się od nich uczyć.

1. Marzenia od zawsze przenikały ich życie.

Zaczynali marzyć, będąc dziećmi, i marzenia dorastały wraz z nimi. Nie cenzurowali ich, nie wyrzekali się. Wytyczały kierunek ich życiowej drogi, cokolwiek robili.

2. Mają pozytywny stosunek do ludzi i świata

Świat postrzegają go jako miejsce przyjazne, sprzyjające spełnianiu marzeń. Można to wyczytać z każdej ich wypowiedzi.

3. Ufają sobie i słuchają intuicji

Zarówno podczas wypraw, jak i dokonując wyborów życiowych. Potrafią z czegoś zrezygnować, jeśli czują, że to do nich nie pasuje. Marek Kamiński jako 25-latek w swoim dzienniku obiecał sobie: „Z niczego, w co się wierzy, nie wolno rezygnować. Bo to jest inna śmierć”. Pawlikowska: „Kiedy czułam, że narasta we mnie wewnętrzny sprzeciw i bunt, wolałam odejść i nie marnować swojej energii”.

4. Stawiają przed sobą konkretne cele

Na przykład zdobycie dwóch biegunów w ciągu jednego roku, do których realizacji bardzo dobrze się przygotowują – pod względem fizycznym, psychicznym i merytorycznym. Przewidują możliwe trudności, z wyprzedzeniem szukają środków zaradczych.

5. Nieustannie szukają sposobów na realizację marzeń, koncentrują się na możliwościach.

Martyna Wojciechowska zapytana o receptę na sukces mówi, że skupia się na tym, co może zrobić, a nie na tym, czego nie może. „Albo nie zauważam, że nie mogę, i po prostu to robię” („Existence”, grudzień 2012).

6. Są gotowi do wyrzeczeń i ciężkiej pracy

Narzucają sobie dyscyplinę. W ich książkach znajdziemy szczegółowe opisy, czego sobie odmawiali, z czego rezygnowali w codziennym życiu.

7. Zdobywają różnorodne doświadczenia

Oprócz tego, że są pasjonatami podróży, szybko zaczęli pracować i zdobyli dużo praktycznych umiejętności, które pozwalają im realizować pasje i zadbać o byt. Np. prowadzą własne firmy, szkolą, wydają książki.

8. Często mają za sobą trudne przeżycia

Wielu z nich ma za sobą trudne doświadczenia, które uświadomiły im wartość życia i wzmogły ich determinację spełniania marzeń. Pawlikowska cierpiała na anoreksję i bulimię, ma za sobą próbę samobójczą i gwałt, często towarzyszyło jej uczucie niespełnienia, Kamiński jako dziecko dużo czasu spędzał samotnie w sanatoriach, Wojciechowskiej po wypadku samochodowym lekarze zapowiedzieli, że już nigdy nie będzie się wspinać. „Ale im bardziej mówili, że jest to niemożliwe, tym bardziej ja zacinałam się, by im wszystkim udowodnić, że dam radę” (Nazdrowie.pl). Półtora roku później zdobyła Mount Everest.

9. W realizację marzeń angażują się na 100 proc.

10. Przy całym swym uporze mają w sobie dużo pokory

Dzięki temu trudności ich nie załamują, traktują je jako naturalny element realizacji swoich marzeń.