Te miejsca nie nadają się na wakacyjny cel. Ranking ujawnia 10 najniebezpieczniejszych krajów świata

Planując wakacyjny wyjazd za granicę, często bierzemy pod uwagę, czy dany kraj jest bezpieczny do podróżowania. Mimo wielu wojen trwających obecnie na świecie, są kraje, które mogą pochwalić się pustymi więzieniami i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Przyjrzyjmy się jednak, jakie państwa wypadły w tegorocznym Global Peace Index najgorzej. Oto pierwsza dziesiątka najniebezpieczniejszych krajów świata.
Te miejsca nie nadają się na wakacyjny cel. Ranking ujawnia 10 najniebezpieczniejszych krajów świata

Na początku warto wytłumaczyć, czym jest Global Peace Index i w jaki sposób jest tworzone to zestawienie. Ranking „pokoju na świecie” przygotowuje od 2009 roku Instytut Ekonomii i Pokoju z siedzibą w Sydney, w Australii. Uwzględnia on aż 163 kraje świata, w których łącznie mieszka 99,7 proc. populacji ludzkiej.

Czytaj też: Niepokojący raport ONZ dotyczy połowy z nas. Aż tyle krajów nie jest przygotowana na katastrofy

Ranking zdaje się być najbardziej wiarygodnym źródłem informacji na temat stanu pokoju na świecie, ponieważ uwzględnia aż 23 różne faktory, w tym m.in. poziom terroryzmu w kraju, liczbę imigrantów, liczbę osób przebywających w więzieniach, poziom zmilitaryzowania kraju, wartość eksportu i importu broni oraz wiele innych.

Najnowszy ranking Global Peace Index przedstawia sytuację na świecie z uwzględnieniem wojny w Ukrainie. Nasz wschodni sąsiad znalazł tuż za czołową dziesiątką najniebezpieczniejszych krajów świata, a dokładnie na miejscu 11. Jakie pozostałe kraje piastują niechlubne pozycje w TOP10?

Chartum, stolica Sudanu / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-2.0

10. Sudan

Trzeci co do wielkości kraj Afryki zmaga się z przeciągającą się wojną domową. Od kilku lat żaden rząd nie jest w stanie utrzymać się przez dłuższy czas. Tylko od 2019 roku zanotowano w Sudanie aż dwa zamachy stanu. Oddzielenie się Sudanu Południowego zupełnie nie pomogło w zaprowadzeniu stabilnej sytuacji w kraju.

9. Republika Środkowoafrykańska

O tym państwie położonym w samym sercu Afryki niewiele pamiętam, a od 2013 roku trwa w nim wojna domowa. Kraj graniczy m.in. z Ugandą i Demokratyczną Republiką Konga. Wojska ONZ i państw stowarzyszonych walczą z miejscowymi bojówkami, które niejednokrotnie podejmowały próby zamachu stanu. Co ciekawe, w misji pokojowej biorą również bojownicy z rosyjskiej Grupy Wagnera. Ich obecność jest uznawana za rozszerzenie wpływów Kremla na środkową Afrykę.

Czytaj też: Ten ząb jest niezwykle stary. To istotny dowód dotyczący wyjścia człowieka z Afryki

8. Somalia

O znajdującej się na rogu Afryki Somalii trudno mówić, że jest stabilnym krajem. Od 1991 roku nieustannie toczą się na jej terytorium walki pomiędzy klanami, a od kilkunastu lat północna część Somalii jest samozwańczą republiką Somalilandu, której nie uznaje żadne inne państwo na świecie. Konflikt zbrojny jest również potęgowany przez ekstremalne susze nawiedzające ten region świata.

Krajobraz Iraku

7. Irak

W tym kraju o pokoju nie można mówić co najmniej od kilku dekad. Działalność terrorystycznej organizacji Państwa Islamskiego oraz trwający już wiele lat konflikt z mniejszością kurdyjską sprawiły, że w Iraku nie można czuć się bezpiecznie. Przemoc i porwania dla okupu są na porządku dziennym. Póki co sytuacja nie wydaje się stabilizować, a wyjazdy do tego kraju będą odradzane jeszcze przez długi czas.

Czytaj też: Epokowe odkrycie w Iraku na terenie dawnej twierdzy ISIS! Co przedstawiają płaskorzeźby sprzed 2700 lat?

6. Demokratyczna Republika Konga

Drugie najniebezpieczniejsze państwo w Afryce zmaga się z wieloma zagrożeniami. Trzy wojny domowe w latach 90. XX i na początku XXI wieku doprowadziły do ogromnej destabilizacji nie tylko samego kraju, ale również regionu. Obecnie władze centralne zaprowadziły względny pokój w zachodniej części kraju, ale na wschodzie w prowincji Kiwu i sąsiednich nadal zdarzają się ataki miejscowych bojówek. Ponadto kraj cierpi wskutek klęsk żywiołowych, które go nawiedzają (powodzie, wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi oraz epidemie).

Rolnik Dinka z krową / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

5. Sudan Południowy

Kiedy w 2011 rodziło się nowe państwo na mapie Afryki, sądziliśmy, że konflikty pomiędzy zwaśnionymi regionami Sudanu zakończą się raz na zawsze. Niestety tak się stało, a wojna domowa, jaka wybuchła w Sudanie Południowym, ciągle trwa. W kraju zapanowała klęska głodu. Co zostało zauważone w Global Peace Index, chociaż sytuacja jest tutaj nadal fatalna, to współczynnik zabójstw jest najniższy od 2011 roku – miejmy nadzieję, że to dobry znak na przyszłość.

Moskwa wieczorem

4. Rosja

Chociaż inwazja Rosji na Ukrainę obejmuje terytorialnie tylko tę drugą, to jednak w największym państwie świata okazało się być bardziej niebezpiecznie. Mowa tutaj przede wszystkim o niedoborach towarów, licznych sankcjach narzuconych na Rosję przez państwa zachodnie oraz jeszcze większej kontroli społeczeństwa, które praktycznie nie może organizować protestów i wyrażać swojej opinii. Przedłużająca się wojna w Ukrainie prawdopodobnie będzie miała jeszcze większe implikacje w kolejnej edycji rankingu, gdzie Rosja można znaleźć na jeszcze wyższej, niechlubnej pozycji. Pozycja Ukrainy na „bezpieczniejszym” 11. miejscu świadczy również o tym, jak wiele stara się działać to państwo dla zapewnienia jakiegokolwiek spokoju obywatelom.

Mieszkańcy Syrii

3. Syria

Trwająca od 2011 roku wojna domowa zdestabilizowała ten kraj. Wiele milionów Syryjczyków uciekło z kraju lub zostało przesiedlonych z jednego regionu do drugiego. Tak wysoką lokatę Syrii można przypisać nie tylko lokalnemu konfliktowi zbrojnemu, ale również przestępstwom, które odbywają się na porządku dziennym (napady, rabunki, kradzieże samochodów czy porwania dla okupu).

Czytaj też: Największe odkrycie w Syrii od początku wojny! Ogromna antyczna mozaika wzbudziła zachwyt świata

Sana w Jemenie

2. Jemen

Wg ONZ na terenie Jemenu mamy do czynienia z największym na świecie kryzysem humanitarnym. 80 proc. mieszkańców kraju wymaga pomocy w wielu aspektach. Od 2015 roku na terenie państwa trwa regularna wojna domowa, w której biorą udział dwa wzajemnie zwalczające się obozy. Jemen charakteryzował się od wielu lat wewnętrznym podziałem religijno-kulturowym na szyitów na północny oraz sunnitów na południu i wschodzie. W konflikt pośrednio są też zaangażowane inne państwa jak Arabia Saudyjska czy Iran, które walczą o swoje strefy wpływów.

Targ na ulicy w okresie przed przejęciem władzy przez Talibów

1. Afganistan

Od pięciu lat na niechlubnym pierwszym miejscu. Odkąd w 2021 roku Talibowie z powrotem przejęli władzę w Afganistanie prawa człowieka są systematycznie łamane, ale wcześniej już sytuacja w kraju nie miała się bezpiecznie. Ataki terrorystyczne i napady z bronią zdarzają się tutaj nad wyraz często. Pierwszy rok władzy Talibów na razie nie pokazuje, aby mieszkańcy Afganistanu mieli czuć się bezpieczniej.

Global Peace Index 2022 (kraje o głębszym odcieniu zieleni są klasyfikowane jako bardziej bezpieczne, kraje o bardziej czerwonym kolorze są klasyfikowane jako bardziej niebezpieczne) / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Ranking Global Peace Index ukazuje nie tylko smutne statystyki dotyczące najmniej bezpiecznych krajów świata, ale również wymienia te państwa, które mogą pochwalić się niemal zerową przestępczością. Jak możemy się domyśleć, większość najbezpieczniejsze kraje świata znajdują się w większości w Europie. Pierwsze miejscu zajmuje nieprzerwanie Islandia. Następne pozycje od 2 do 10 piastują odpowiednio Nowa Zelandia, Irlandia, Dania, Austria, Portugalia, Słowenia, Czechy, Singapur i Japonia. Polska znajduje się na 25. pozycji za Bułgarią, a przed Szwecją.