5 strategii rozwiązywania konfliktów

Różnimy się. Nasze poglądy, potrzeby, przekonania, zachowania nie są identyczne. Dlatego prędzej czy później moje zdanie na pewno zderzy się z twoim. I co wtedy?
5 strategii rozwiązywania konfliktów

Starając się rozwiązać konflikt, wybieramy zwykle jedną z pięciu strategii.

 

1. UNIKANIE

Czyli udajemy, że nic się nie stało To postawa mówiąca: nie zależy mi na niczym, chcę tylko, żeby to się wreszcie skończyło! Niezauważanie konfliktu; brak zgody na najmniejszą choćby interakcję. Między nami nie ma żadnych sprzeczności. A jeśli nawet coś tam się pojawia, to lepiej udawać, że tego nie ma. Efekt: nie są zaspokojone potrzeby żadnej strony, nikt nie osiąga celów.

 

2. DOSTOSOWANIE SIĘ

Inaczej: oddaję ci pole. Istotą tej strategii jest bierność, ustępstwo, chęć podporządkowania się drugiej stronie. Rezygnujemy ze swoich potrzeb, wolimy załagodzić sytuację. W kategoriach wygrana-przegrana druga strona bierze wszystko, a my nic. Dla świętego spokoju, żeby ochronić relację albo z powodu uznania wyższości racji drugiej strony poddajemy się i całkowicie poświęcamy swoje potrzeby.

 

3. KONFRONTACJA

Wyzywam cię na pojedynek! Rywalizacja, walka, konkurencja. To strategia ostra, w której chcemy wziąć wszystko kosztem porażki drugiej strony.

 

4. KOMPROMIS

Troszkę ustępuję Realizujemy jedynie część własnych celów, dzięki czemu część celów może zrealizować druga strona. Niby świetnie, ale każdy może czuć niedosyt czy niesmak i choć nie ma przegranych, to zwycięstwa są połowiczne.

 

5. WSPÓŁPRACA

Czyli sami zwycięzcy. Obie strony wspólnie szukają rozwiązań, dzięki którym każda osiąga cele i spełnia potrzeby. Nie ma przegranych. Współpraca zazwyczaj opłaca się wszystkim zainteresowanym, ale jest trudna, wymaga czasu, dobrej woli i celowego wysiłku.