8 kroków do sukcesu wg Tony’ego Robbinsa

Prezentujemy rady jednego z najsłynniejszych mówców, coachów i doradców na świecie. Panie i panowie: Anthony Robbins.
8 kroków do sukcesu wg Tony’ego Robbinsa

1. Biznes jest dziedziną, w której obowiązują pewne reguły i należy się ich trzymać.

Nie ma sensu wyważać dawno otwartych drzwi i marnować cennego czasu na odkrywanie tego, co ktoś inny dawno już wymyślił. Warto znaleźć osoby, które już osiągnęły sukces w dziedzinie, która nas interesuje, a następnie obserwować je i czerpać inspiracje z ich doświadczeń.

2. Naucz się cieszyć z tego, co udało ci się osiągnąć.

Sukces bez świętowania i radości może zamienić się w porażkę. Warto nauczyć się odczuwania prawdziwej radości i siły, jaką daje sukces, spełnienie marzeń, osiąganie celów. Dopiero to sprawi, że będziemy odpowiednio zmotywowani do działania. Bez prawdziwej, wielkiej radości z osiągnięcia tego, co sobie założyliśmy, uczymy się umniejszać własne dokonania i trenujemy mózg, że nie warto starać się dla „średniego” poczucia satysfakcji.

3. Poczucia szczęścia, radości można i warto się nauczyć

A potem je w sobie pielęgnować. Pamiętaj, że radość można odczuwać także bez powodu. Szczęście i zadowolenie sprawią, że staniemy się lepsi nie tylko dla siebie, ale też dla otoczenia. Będziemy lepszymi pracownikami, kolegami, rodzicami. Staniemy się inspiracją i wzorem do naśladowania dla innych. A nasz mózg będzie wiedział, że warto jest się starać i dążyć do kolejnych celów.

4. Jedyne co powstrzymuje nas przed realizowaniem marzeń, to ograniczające przekonania, które powtarzamy w myślach.

Nasze przekonania mają potężna moc tworzenia i niszczenia. To nie wydarzenia w naszym życiu, ale przekonania na temat tych wydarzeń wpływają na to, kim jesteśmy i kim będziemy w przyszłości. 

W książce „Obudź w sobie olbrzyma” Robbins określił przekonania jako poczucie pewności na dany temat. Nie wszystkie myśli, jakie pojawią się w umyśle, staną się przekonaniami. Przekonanie na dany temat powstanie dopiero, gdy znajdziemy odpowiednie argumenty.  „Możemy wytwarzać w sobie przekonania na temat dosłownie wszystkiego, jeśli tylko znajdziemy wystarczająco dużo doświadczeń, które by te przekonania poparły” – twierdzi Robbins. Dlatego tworząc przekonania, mamy ogromny wpływ na rzeczywistość i własne życie.

Nasz umysł zawsze znajdzie argumenty, by zaprzeczyć czy potwierdzić daną teorię. Przekonania tworzą rzeczywistość, ponieważ w zależności od nich wracają do nas odpowiednie doświadczenia. Jeśli sądzisz, że jesteś nieudacznikiem, twoje działania nie będą skuteczne. Jeśli wierzysz w swój potencjał, zobaczysz też więcej możliwości na osiągnięcie sukcesu.

5. Ruch kształtuje emocje. 

Dobra energia, pozytywne nastawienie do życia, poczucie wewnętrznej siły – wszystko to bierze się z ruchu. To, co czujesz jest bezpośrednio związane z tym, jak używasz swojego ciała. Dlatego tak ważny jest sport i dobra kondycja fizyczna, ale tak naprawdę wszystko ma znaczenie. To, jak się poruszamy, wpływa na nasze samopoczucie i tylko od nas zależy, w jaki sposób wykorzystujemy nasze ciało. Czy wolimy czuć się niepewni i zastraszeni czy silni i zdolni do działania. Wyprostowana postawa, zwarte ciało, głęboki oddech, pewne spojrzenie i uśmiech na twarzy  – to wszystko sprawia, że sami ze sobą czujemy się pewniej i mocniej, jesteśmy bardziej przekonujący, robimy lepsze wrażenie, a nawet to, co mówimy wydaje się ciekawsze dla rozmówców.

 

6. Oprócz ciała, kondycji fizycznej liczy się nastawienie.

Zastanów się, na czym się koncentrujesz: na przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości? Na czym zazwyczaj się skupiasz: na tym, co możesz kontrolować? Czy na tym, co jest poza twoim zasięgiem? Co częściej zauważasz: to, co masz? Czy to, czego ci brakuje? Odpowiedzi na te pytania sprawią, że zrozumiesz wzorce, które tobą kierują i przełamiesz je, jeśli nie są dla ciebie korzystne.

Nasza energia podąża za tym, na czym się skupiamy. A to, na czym się koncentrujemy, determinuje całe życie. Właśnie dlatego powinieneś się skupiać na tym, dokąd chcesz dojść i czego pragniesz, a nie na tym, czego się boisz i czego chcesz uniknąć. 

7. Tym, co nas napędza do działania, jest energia.

Bez energii i poczucia wewnętrznej siły jesteśmy niezdolni do podejmowania decyzji i działania. Im więcej mamy energii, tym więcej decyzji możemy podejmować. Odważne, śmiałe decyzje możemy podejmować tylko wtedy, gdy jesteśmy zwarci i gotowi do działania, pełni siły i wewnętrznej energii. To decyzje kształtują nasze życie i świat dookoła.

W każdej chwili naszego życia podejmujemy trzy decyzje:

  1. Na czym chcesz się skoncentrować?
  2. Co to dla ciebie oznacza?
  3. Co chcesz z tym zrobić, by uzyskać pożądany efekt?

To właśnie one kształtują nasze życie. To te decyzje, a nie to, co nam się przydarza, wpływają na to, kim się stajemy.

8. Osiąganie kolejnych celów i wykorzystywanie czasu co do minuty – to wszystko pozytywnie nas nakręca.

By nie dopuścić do wypalenia, warto wygospodarować każdego dnia czas na to, by naładować baterie. Codziennie poświęć ok.15 minut na to, by skupić się i poczuć wdzięczność za to, co masz i co udało ci się osiągnąć. Lista zadań do wykonania naprawdę na ciebie poczeka. Odpoczynek i poczucie wdzięczności sprawią, że odzyskasz energię, by dalej realizować swoją misję.