Airbus prezentuje nowego drona wojskowego. Odciąży pilotów myśliwców

Airbus zaprezentował właśnie pełnowymiarowy model koncepcyjny nowego drona Wingman, który ma pełnić rolę “lojalnego skrzydłowego”, działającego blisko załogowych samolotów myśliwskich. Maszyna budzi ogromne emocje i jeszcze większe zainteresowanie potencjalnych inwestorów.
Airbus Wingman /Fot. Airbus

Airbus Wingman /Fot. Airbus

Model 1:1, który Airbus pokazywał podczas International Aerospace Exhibition (ILA) w Berlinie, ma w sobie coś z “samochodu pokazowego” używanego w branży motoryzacyjnej. Wingman nie jest projektem kompletnym, a czymś w rodzaju materializacji listy życzeń funkcji, które inżynierowie Airbusa chcieliby zobaczyć pewnego dnia w prawdziwym świecie.

Czytaj też: “Lojalny skrzydłowy” firmy Saab odmieni oblicze dronów wojskowych

W oparciu o obecną koncepcję, Wingman ma na celu zwiększenie możliwości obecnych załogowych samolotów bojowych o platformy bezzałogowe, które mogą przenosić broń i stanowić dodatkową ochronę.

Michael Schoellhorn, dyrektor generalny Airbus Defence and Space, mówi:

Niemieckie Siły Powietrzne wyraziły potrzebę posiadania bezzałogowego samolotu latającego z załogowymi myśliwcami i wspierającego ich misje, zanim Future Combat Air System pojawi się w 2040 roku. Nasza koncepcja Wingmana jest odpowiedzią i nie spoczniemy, póki nie zaoferujemy Niemieckim Siłom Powietrznym niedrogie rozwiązanie o wydajności, której potrzebują, aby zmaksymalizować efekty i zwielokrotnić moc swojej floty myśliwców w latach 30. XXI wieku.

Airbus Wingman – prawie jak samolot Batmana

Celem Wingmana jest fundamentalna transformacja sposobu działania samolotów myśliwskich i innych samolotów bojowych. Zamiast działać niezależnie lub jako część eskadry samolotów załogowych, drony Wingman będą “sterowane” przez pilotów myśliwców, którzy będą decydować, jakie zadania im powierzyć. Airbus podkreśla, że decyzję o wystrzeleniu broni przez Wingmana zawsze będzie podejmował człowiek.

Czytaj też: Nie Thanos, a Thanatos. Oto najpotężniejszy dron wojskowy amerykańskiej armii

Koncepcja Wingman została zaprojektowana z myślą o stealth, zdolności przenoszenia różnych rodzajów uzbrojenia (np. precyzyjnie kierowanej amunicji), korzystania z zaawansowanych czujników oraz stałego kontaktu z innymi platformami w celu utworzenia jednej jednostki centralnej.

Airbus Wingman – makieta 1:1 /Fot. Airbus

Patrząc na makietę Wingmana, można wyciągnąć pewne wnioski. Kształt kadłuba wskazuje, że dron Airbusa będzie pojazdem naddźwiękowym. Czarna farba, skrzydło delta podobne do skrzydeł amerykańskich bombowców stealth oraz geometria przedniego wlotu powietrza i skrzydeł canard sugerują bardzo wysoki stopień stealth. Maszyna prawdopodobnie będzie mogła być tankowana w powietrzu.

Ostatecznie funkcją Wingmana będzie nie tylko zmniejszenie obciążenia pracą pilotów, ale także działanie jako stosunkowo niedrogie i jednorazowe mnożniki siły, które pozwolą siłom zachodnim dorównać siłom powietrznym równych i prawie równych rywali.