Apple łata luki w zabezpieczeniach swoich sprzętów. Jak najszybciej zainstaluj te aktualizacje

Chociaż sprzęty Apple’a kojarzą nam się z wysokim poziomem bezpieczeństwa, to nadal zdarzają się pewne luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Na szczęście gigant działa szybko i już wydał stosowne poprawki.
Apple łata luki w zabezpieczeniach swoich sprzętów. Jak najszybciej zainstaluj te aktualizacje

Apple wydaje ważną aktualizację. Jak najszybciej ją pobierz

Już jakiś czas temu gigant z Cupertino udostępnił nowe wersje swoich systemów operacyjnych dla iPhone’ów, iPadów i komputerów Mac. Przyniosły one sporo nowości, choć nie wszystkie z zapowiadanych funkcji zostały już wprowadzone. Na niektóre musimy jeszcze poczekać, zwłaszcza w przypadku iOS’a. W międzyczasie Apple wydał już pierwszą większą aktualizację oraz jedną łatkę, bo konieczne było naprawienie kilku błędów, jakie pojawiły się po wydaniu nowej wersji systemu. Z niecierpliwością czekamy również na grudniowe uaktualnienie, mające przynieść kilka długo oczekiwanych funkcji.

Czytaj też: Nowość z tegorocznych iPhone’ów 15 Pro zawita na pokład całej nadchodzącej serii

Tymczasem okazuje się, że zanim Apple udostępni iOS 17.2, iPadOS 17.2 czy macOS Sonoma 14.2, trzeba zainstalować inną aktualizację i to jeszcze istotniejszą. Firma wydała bowiem iOS 17.1.2, iPadOS 17.1.2 i macOS Sonoma 14.1.2 i dla własnego bezpieczeństwa zainstalujcie je jak najszybciej na swoich sprzętach. Są to poprawki krytycznych luk w zabezpieczeniach, a więc coś, czego nikt nie powinien omijać.

Czytaj też: Dzięki tej aplikacji na Windowsa Twój telefon będzie mógł służyć jako kamerka internetowa

Apple musiał wydać aktualizację dla tych trzech platform z powodu wykrycia dwóch luk w zabezpieczeniach WebKit, które były aktywnie wykorzystywane przez cyberprzestępców w poprzednich wersjach systemu iOS (przed iOS 16.7. 1). WebKit to silnik obsługujący komponenty internetowe na urządzeniach Apple’a, w tym Safari, inne przeglądarki, a nawet App Store. Sprawa jest więc poważna.

Czytaj też: Nothing szykuje kolejny smartfon. Co ciekawe, wcale nie będzie to Nothing Phone 3

Luki CVE-2023-42916 i CVE-2023-42917 umożliwiały przestępcom uzyskanie poufnych danych oraz uruchamianie na urządzeniach szkodliwego oprogramowania. Biorąc pod uwagę szerokie wykorzystanie WebKit na urządzeniach producenta oraz fakt, że exploity były aktywnie wykorzystywane w środowisku naturalnym, a nie odkryte przez badaczy zajmujących się cyberbezpieczeństwem, istotne jest, by wszyscy użytkownicy jak najszybciej pobrali łatkę.

Czytaj też: Apple dąży do niezależności, ale na pewne rozwiązania nie jest jeszcze gotowy

Aktualizacja powinna wkrótce pojawić się na iPhone’ach, iPadach oraz komputerach Mac, o czym wasze urządzenie was powiadomi. Jeśli nie chcecie czekać, możecie również ręcznie sprawdzić jej dostępność sekcji Aktualizacja oprogramowania.